Rubriky:

Lyže a snowboard

Sprint je tu na druhé koleji, štve Kožíška. Vyřadili ho z reprezentace, teď se probil na Tour de Ski

30. prosince 2014 07:31 - Praha

Nevešel se do reprezentačního A týmu, teď mu patří nejlepší výsledek sezóny z českých běžců na lyžích. Jednatřicetiletý Dušan Kožíšek se přes léto rozhodl pro přípravu na norském Holmenkollenu a nabytou formu zúročil desátým místem ve sprintu v Davosu.

 

Svaz lyžařů České republiky

Už víte, jestli vám úspěch v Davosu zajistil nominaci na Tour de Ski?

Domlouvali jsme se cestou z Davosu, ještě to mělo projít radou, což asi prošlo, protože teď už se řeší detaily cesty. Na Nový rok v 9 hodin bych měl jet a absolvovat první tři etapy.

Druhou alternativou byla obdoba Tour v Číně. Asi jste uvítal, že nemusíte do Asie…

Mně by to zase tak nevadilo, chtěl jsem se tam podívat, byla by to možnost si zazávodit i vydělat nějaké peníze, když jsem letos od Dukly ani svazu nedostal ani korunu.

V létě jste trénoval v Norsku. Bylo to po vyřazení z reprezentace jediné východisko?

I když jsem kritéria pro reprezentaci splnil, z nějakého důvodu jsem do ní nebyl zařazen. Ale Norsko jsem měl naplánované už před olympiádou, potřeboval jsem změnu, tak mi to asi chtěli dát sežrat. Já věřil, že mi tréninky a poznatky z Norska pomůžou a to se také stalo. Doufám, že se u nás lidí zamyslí a začnou něco dělat, protože sprint je tu na druhé koleji.

S kým jste měl přípravu v Norsku domluvenou?

Trénoval jsem hodně s Ragnarem Andresenem, což je mistr světa na kolečkových lyžích, nebo s Eirikem Brandsdalem, který vyhrál v Kuusamu. Dost tréninků jsem absolvoval i sám.

Nechali vás Norové ochotně nahlédnout pod pokličku svých tréninků?

I když si to spousta lidí nemyslí, tak jsou dost otevření. Nebyl žádný problém, Andresen sám zkoumá techniku různých lyžařů, rozebírali jsme, jak jezdí oni a jak já. Jiná je technika, složení tréninků i intenzita, tu přípravu jsem změnil kompletně.

Jak jste měl zařízené bydlení? Strávil jste celé téměř tři měsíce v karavanu?

Měl jsem nabídky podnájmu, ale karavan byla nejlevnější varianta a nakonec i nejlepší. Byl jsem přímo u kolečkové dráhy, o kus dál bydlí biatlonista Ole Einar Björndalen.

I tak asi byla příprava nákladná.

Samozřejmě mě to peníze stálo, ale karavan jsem měl půjčený od sponzora, samotný pobyt nestál nic, jídlo jsem si přivezl z Čech. Snažil jsem se náklady srazit na minimum a zbytečně neplýtvat, i když to občas možná byly kompromisy na úkor kvality.

Byla to sázka na riziko, které už se vám vyplatilo?

Do rizika jsem šel. Výkonnost ale stagnovala, individuálně jsem bodoval v posledních dvou sezónách jen dvakrát. Nebyl jsem spokojený, tak jsem zkusil inovaci, trochu mě naštvalo, že jsem se nedočkal podpory. Část rezerv jsem v Norsku objevil, rozkoukal se, získal kontakty a chci se tam vrátit, pokud svaz nepozve třeba sprinterského trenéra ze zahraničí, což nečekám.

Start na mistrovství světa ve Falunu byste měl mít jistý. Plánujete sprint, týmový sprint a třeba i štafetu, v níž se čtvrtý k Bauerovi, Jakšovi a Razýmovi stále hledá?

Vyjel jsem si účast v klasickém sprintu, do něj se asi nikdo jiný moc nepohrne. Dvojice bych určitě chtěl jet a štafeta? Uvidíme, jak zvládnu na Tour de Ski distanční etapu klasicky, skejtem by to mělo být lepší. Doufám, že je možnost, že bych jel. Nevím, jestli trenér plánuje zvát Petra Nováka, z mladých na to zatím asi nikdo nemá, jezdí ve svěťáku ke konci startovního pole. Snad na tom budu líp, byť bych třeba byl nejslabším článkem štafety.

Michal Osoba, Právo

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard