Rubriky:

Lyže a snowboard

Senzační česká jednička před Tour de Ski Nováková si vítěznými dresy vylepšila opěradlo

2. ledna 2015 06:31 - Praha

Ani Lukáš Bauer, jenž Tour de Ski stejně vynechává, ani Martin Jakš či Eva Vrabcová-Nývltová. Nečekanou českou jedničkou v pořadí Světového poháru v běhu na lyžích je před startem Tour de Ski Petra Nováková. Jednadvacetiletá rodačka z Karlových Varů a studentka forenzní analýzy už mezi dospělými nakoukla i do elitní desítky a získává jeden dres pro vedoucí závodnici hodnocení do 23 let za druhým.

 

Svaz lyžařů České republiky

Napadlo by vás před sezónou, že na Tour de Ski pojedete v takové pozici?

Určitě jsem to nečekala. S trenérem jsme se bavili, že ve výsledky, jaké jsem zajela v Lillehammeru nebo Davosu, jsme věřili až příští sezónu.

Čemu letošní výrazný progres přičítáte?

Jsem na tom hodně dobře psychicky, což je důležité, a věřila jsem, že ty lepší výkony už musí přijít, když trénuju pomalu neustále sedm dnů v týdnu.

Na psychice jste pracovala cíleně?

S panem Moravcem se věnujeme psychomotorice. Jsou to taková cvičení, která se těžko popisují, ale rozvíjejí psychickou pohodu a rovnováhu i úsporu energie mimo závody.

Podruhé v kariéře se vydáváte na Tour de Ski. Jak na loňský debut vzpomínáte?

Jsem ráda, že už vím, jaký je záhul, když člověk pomalu hned v cíli sedá do auta a jede dál. Naučila jsem se, kde ušetřit energii, ale náročný ten program je.

Se Švédkou Nilssonovou bojujete i o trikot pro nejlepší závodnici do 23 let. Kde dresy pro vedoucí ženu pořadí, kterých jste už několik vybojovala, skladujete?

Já o tom hodnocení až do závodů v Lillehammeru ani nevěděla, zavedli ho před touto sezónou. Některé dresy jsem věnovala těm, kteří mi pomáhali, další mám na židli u stolu, která má takové blbé opěradlo. Ale jak se tam vrství, už je to docela příjemné měkké posezení. (úsměv)

Světový šampionát do 23 let v kazažském Almaty by pro vás měl být vrcholem zimy?

Snažím se dát vše do každého závodu, k žádnému výsledku se neupínám, ale ráda bych už nějakou medaili měla. Zatím jsem prožila smolné roky, před minulým juniorským šampionátem jsem měla vyhozené rameno a pak mononukleózu.

Mohla jste přes svátky už k tréninku využít zlepšené sněhové podmínky v Česku?

Vrátili jsme se z Davosu den před Štědrým dnem a pak čekali na sníh. Nakonec jsme 25. ráno jeli do Itálie, kde byl lepší sníh, u nás byl mokrý a na klasiku ho stejně bylo málo.

To jste si moc vánoční pohody doma neužila.

Ale trochu jo, snažila jsem se využít volný čas u televize, i jsem na klavír zahrála nějaké koledy, ale uteklo to rychle. Hlavně balení bylo dost, na Nový rok už jsme jeli na Tour.

Stihla jste i učení na zkoušky na Vysoké škole chemicko-technologické?

U něj jsem strávila Silvestra. Rozložila jsem si druhák a během olympijské zimy měla jediný předmět a zbytek v létě. Pak jsem celé jaro byla ve škole nebo laborce, tak jsem si chtěla letos ulehčit a dala čtyři předměty na zimu. Je to náročné, hned po Tour jdu na dvě zkoušky.

Program Tour de Ski
Oberstdorf (Něm.): 3. 1. 4 km M a 3 km Ž volně, 4. 1. 15 km M a 10 km Ž klasicky stíhací závod.
Val Müstair (Švýc.): 6. 1. sprint volně.
Toblach (It.): 7. 1. 10 km M a 5 km Ž klasicky.
Toblach–Cortina (It.): 8. 1. 35 km M a 15 km Ž stíhací závod volně.
Val di Fiemme (It.): 10. 1. 15 km M a 10 km Ž klasicky s hrom. startem, 11. 1. 9 km M i Ž stíhací závod volně.
Michal Osoba, Právo

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard