Björgenová dál kraluje Tour de Ski. Jakš skončil v Toblachu osmnáctý, Northug přišel o náskok

Toblach

Norská lyžařka Marit Björgenová vyhrála také čtvrtou etapu Tour de Ski a suverénně míří za celkovým triumfem v seriálu, který jí ještě v bohaté sbírce úspěchů chybí. Mezi muži udržel průběžné vedení její krajan Petter Northug, po sedmém místě ve středečním závodu v italském Toblachu na 10 km klasicky se však jeho náskok smrskl na minimum. Martin Jakš skončil osmnáctý, Eva Vrabcová-Nývltová byla na poloviční trati žen šestadvacátá.

Kazach Alexej Poltoranin si doběhl pro devátý triumf v kariéře.

Závod mužů vyhrál Kazach Alexej Poltoranin o půl sekundy před Rusem Jevgenijem Bělovem. Třetí skončil Nor Martin Johnsrud Sundby a z pozice obhájce titulu se v pořadí Tour de Ski dotáhl na Northuga, na kterého ztrácí jen 1,5 vteřiny. Třetí je tři etapy před koncem Bělov.

Jakš si v celkové klasifikaci polepšil o šest míst na 26. pozici, na které má odstup tří minut na Northuga.

Český běžec začal ve středu opatrněji a postupně se posunoval výsledkovou listinou vzhůru. V polovině trati figuroval na 24. místě, ale v cíli byl o šest míst lepší. Osmnáctý skončil Jakš v sezóně už potřetí. Stejně dojel koncem listopadu na 15 km klasicky v Kuusamu i v prosinci na stejné distanci bruslením v Davosu.

Finiš zvládl nejlépe Poltoranin

Necelé tři kilometry před cílem vedl Bělov před Švédem Callem Halfvarsssonem, ale nejlepší závěr předvedl Poltoranin a doběhl si pro devátý triumf v kariéře.

Kazach jako jediný z elitní desítky Tour vsadil na lyže bez stoupacích vosků a odjel závod soupaží. "To pro mě byla nová zkušenost. Rozhodl jsem se jet na bruslařských lyžích až deset minut před startem. Jely perfektně," liboval si Poltoranin, který v Toblachu vyhrál etapu Tour de Ski i předloni.

Johnsrud Sundby si stěžoval na únavu po úterním sprintu. "Alexej si zaslouží velké uznání. Snad se povede zítra spolupracovat. Dovedu si představit volnější tempo ve stoupání a rychlé sjezdy," uvedl norský lídr Světového poháru, který před středečním startem ztrácel na vedoucího Northuga 25 sekund.

Ve čtvrtek se běží nejdelší etapa Tour, muži absolvují 35 km a ženy 15 km volně.

Björgenová si doběhla pro vítězství

Björgenová si připsala už šesté vítězství za sebou. Svou krajanku a loňskou vítězku Tour i Světového poháru Therese Johaugovou porazila téměř o 11 sekund, třetí byla další Norka Heidi Wengová. Vrabcová-Nývltová na vítězku ztratila 55 sekund, za dvacítkou zaostala jen o tři sekundy.

"Forma je výborná, ani nejsem unavená," prohlásila Björgenová. Šestinásobná olympijská vítězka vede celkové pořadí o minutu a 34 sekund před Wengovou.