Sjezd v mlze v Cortině vyhrála překvapivě Elena Fanchiniová

Cortina d'Ampezzo

Zkrácený sjezd Světového poháru lyžařek v mlhavé Cortině d'Ampezzo vyhrála překvapivě domácí Italka Elena Fanchiniová a na nejvyšší stupeň se probojovala po dlouhých devíti letech. Největší favoritka Lindsey Vonnová z USA se vyrovnání historického rekordu nedočkala, skončila desátá. Zklamaná byla i Klára Křížová, jež se nevešla do bodované třicítky.

Italka Elena Fanchiniová slaví vítězství ve sjezdu Světového poháru v Cortině D´Ampezzo.

Fanchiniová se pustila v husté mlze ostře do branek a na sjezdovce Olimpia delle Tofane zajela nejrychlejší čas se startovním číslem 14. Za ní následovaly v konečném pořadí lyžařky s nízkými čísly. "Počasí závod hodně ovlivnilo, pro vyšší čísla bylo těžké vybojovat pódium. Ale tak to někdy je," řekla Vonnová.

Americká majitelka šesti malých glóbů za sjezd, která promarodila s kolenem minulou olympijskou sezonu, musí dál čekat na vyrovnání rekordu rakouské legendy Annemarie Moserové-Pröllové, jež má 62 výher v SP. "Mlha byla hodně nepříjemná, i když jsem bojovala, bohužel to nestačilo," dodala Vonnová. Další šanci bude mít v sobotním sjezdu či nedělním super-G.

Elena Fanchiniová se v 29 letech dočkala druhého vítězství v kariéře, první slavila už v prosinci 2005 v Lake Louise. Mlha přinesla i další překvapení na stupních vítězů. Druhá byla poprvé Kanaďanka Larisa Yurkiwová a třetí skončila sice zkušená Němka Viktoria Rebensburgová, ale ve sjezdu se prosadila mezi nejlepší teprve podruhé. Křížová obsadila 41. místo z 46 startujících.