Koudelka se naladil před MS, ve druhém kole si polepšil a skončil třetí

Titisee-Neustadt

Skokan na lyžích Roman Koudelka skončil třetí v závodu SP v Titisee-Neustadtu, který byl jeho posledním před MS. Vyhrál Nor Anders Fannemel, druhý byl Polák Kamil Stoch. Koudelka, který se dostal na stupně poosmé v sezóně a podesáté v kariéře, vynechá v SP následující lety ve Vikersundu.

Skokan na lyžích Roman Koudelka na ilustračním snímku

Koudelka skočil v prvním kole 131,5 metru a byl jedenáctý, ale na pódium mu scházelo jen pět a půl bodu. V druhém pokusu využil příznivých povětrnostních podmínek a doletěl až na 140,5 metru. "Nejlepší skok zimy jsem asi ale měl v druhém kole ve Willingenu," upozornil Koudelka na závod, v němž byl rovněž třetí. "Ale byl to hodně povedený skok, podmínky mi přály. V prvním kole se to moc nepovedlo, jak se točil vítr. Na druhou stranu vykompenzovalo se to v druhém kole," hodnotil.

Fannemel vyhrál po druhém skoku (143,5 m) s náskokem, ale boj o další místa byl dramatický. Koudelka měl na Stocha manko 1,5 bodu, ale za ním byl jen o půl bodu zpět Japonec Daiki Ito a ještě šestý závodník měl na Koudelku ztrátu jen necelé tři body.

Koudelka si náramně užil let za 140 metrů. "Byl to velký zážitek, konečně se mi něco takového povedlo v závodě. Skákal jsem víc uvolněný než včera," připomněl páté místo ze soboty. To považoval za důležité. "V prvním kole jsem udělal trošku chybu, technicky mi nevyšel odraz. Je to pro mě velká zkušenost do dalších závodů. Vím, kde jsem udělal chybu," ujistil.

Koudelka už v sezóně dosáhl na tisícovku bodů ve Světovém poháru, což byl jeho cíl. "To je pro mě strašně důležitý. Můžu skákat naprosto uvolněně," řekl. "Čeká nás mistrovství světa, kde chci být silný. Proto vynechávám lety ve Vikersundu a budu trénovat. Doufám, že sezonu dojedeme s úsměvem," věřil v úspěch na světovém šampionátu.

Radši potrénuje na malém můstku

Vikersund vynechá i proto, že to jsou lety, zatímco první závod ve Falunu bude na středním můstku. "To byl asi největší důvod. Z můstku, kde se skáče 240 metrů, na K90, to je strašně velký rozdíl. Proto je lepší potrénovat. Možná si skočíme v Harrachově na malém můstku, pak ve Falunu nebudu muset jít moc tréninkových skoků a šetřit síly," doufal. Světový šampionát ve Falunu se koná od 18. února do 1. března.

Závod smolně skončil pro Severina Freunda, který vyhrál první sobotní klání v německém středisku, kde se skákalo za zrušené závody Světového poháru v Liberci. Po prvním kole nejprve vedl s velkým náskokem, ale rozhodčí jej za nepřípustnou hmotnost lyží po chvíli diskvalifikovali a průběžné vedení tak spadlo do klína Fannemelovi.

Do závodu z odpolední kvalifikace postoupili všichni čeští skokani. V prvním kole se ale nedařilo Lukáši Hlavovi ani Janu Maturovi, kteří se seřadili na konci výsledkové listiny a závod pro ně skončil. Jakub Janda byl v kvalifikaci dvanáctý za skok dlouhý 132 metrů, ale v prvním kole skočil o 11,5 metru méně a do druhého dějství z 33. místa rovněž nepostoupil.

Světový šampionát ve Falunu se koná od 18. února do 1. března.

SP ve skocích na lyžích Titisee-Neustadtu (Německo):
1. Fannemel (Nor.) 285,2 b. (135,5+143,5 m)