Kombinaci na MS vyhrál slalomář Hirscher, Bank přišel o velkou šanci

Specialista na slalom a vedoucí muž průběžného hodnocení Světového poháru Marcel Hirscher z Rakouska nečekaně vyhrál superkombinaci na mistrovství světa v Beaver Creeku. I když měl až třicátý čas ve sjezdu, do čela se dostal díky skvělé jízdě ve slalomové druhé části závodu. Ondřej Bank, česká medailová naděje, měl dramatický pád ve sjezdu a skončil v nemocnici s otřesem mozku, tržnými ranami v obličeji a výronem v kotníku. Medailová šance, která se před ním i s ohledem na výtečné mezičasy rýsovala, vzala za své.

Zleva v kombinaci třeti Američan Ted Ligety, vítězný Rakušan Marcel Hirscher a druhý Kjetil Jansrud z Norska.

Druhé místo obsadil se ztrátou 19 setin rovněž nečekaně Nor Kjetil Jansrud, specialista na rychlostní disciplíny, který tak vybojoval první medaili na šampionátu. Ač vítěz tří sjezdů sezony, v královské disciplíně obsadil patnácté místo, v super-G byl čtvrtý.

Třetí skončil Američan Ted Ligety, mistr obřího slalomu, který byl ve sjezdu devětadvacátý, ale rovněž kvalitní slalomovou jízdou se dostal na stupně vítězů. Na Hirschera ztratil v součtu obou kol 30 setin.

Největší favorit superkombinace Alexis Pinturault z Francie byl pátý, na medaili mu chybělo jedenáct setin. O tři setiny rychlejší než on byl ještě čtvrtý Rakušan Romed Baumann.

Bank měl podle papírových předpokladů útočit na cenný kov, vždyť v poslední kombinaci v Kitzbühelu byl třetí, ale před posledním skokem při sjezdu se mu zařízla lyže do sněhu, vypnula mu a český lyžař proletěl cílem v kotrmelcích. Vyšetření ukázala silný otřes mozku, lékaři mu zašili tržnou ránu pod levým okem a ošetřili výron v kotníku, ale jinak by měl být Bank v pořádku.

Český lyžař byl po dramatické nehodě chvíli v bezvědomí a lékaři ho v cílovém prostoru dlouho ošetřovali. Sedmý muž ze sobotního sjezdu na MS už podstoupil i vyšetření mozku, která byla také negativní. "Je v pohodě, nic vážného by to snad nemělo být," řekl jeho bratr a kouč Tomáš Bank.

Absence českého lyžaře, který přes pád doletěl do cíle sjezdu v nakonec 25. nejlepším čase, nabídla pro slalom výhodně startovní číslo Hirscherovi, který toho náležitě využil.

Nejlepším českým závodníkem nakonec byl na celkovém 26. místě Kryštof Krýzl, který ztratil na vítěze 3,66 sekundy. Martin Vráblík byl hodnocen na 30. místě s mankem 5,94 sekundy na nejrychlejšího muže.