Pád ukončil naděje Pauláthové na životní výsledek, Fenningerová má druhé zlato

Beaver Creek

Česká lyžařka Kateřina Pauláthová měla na mistrovství světa v Beaver Creeku nakročeno k životnímu úspěchu. První kolo obřího slalomu sice dokončila na 17. místě, jenže ve své druhé jízdě spadla a závod nedokončila. Z vítězství a druhého zlata se raduje Anna Fenningerová. Pětadvacetiletá Rakušanka získala v Americe už třetí medaili, předtím zvítězila také v superobřím slalomu a byla druhá ve sjezdu. Stříbrnou medaili vybojovala nejrychlejší jízdou v druhém kole Němka Victoria Rebensburgová, která byla po první jízdě až jedenáctá. Třetí skončila Švédka Jessica Lindellová-Vikarbyová.

Kateřina Pauláthová na světovém šampionátu v Beaver Creeku.

Fenningerová si už v prvním kole vytvořila velký náskok 81 setin, který dokázala ještě navýšit druhou nejrychlejší jízdou ve finále. Ve spodní části trati přitom chybovala v jedné z levotočivých zatáček a musela hodně brzdit, aby se vešla do další branky. Přesto měla nakonec v cíli náskok 1,40 sekundy. Lindellová-Vikarbyová byla o dalších devět setin zpět za Rebensburgovou.

Po prvním kole druhá Rakušanka Michaela Kirchgasserová jízdu pokazila a obsadila šesté místo. Pátá skončila olympijská vítězka Tina Mazeová, která usilovala o čtvrtou medaili z letošního MS. Na vítězku však Slovinka ztratila 1,74 sekundy, na medaili jí chybělo 25 setin. Přišla tak o šanci ziskem pěti cenných kovů z individuálních závodů na jednom šampionátu vyrovnat rekord Nora Lasseho Kjuse z roku 1999. Americká hvězda Lindsey Vonnová byla čtrnáctá.

Pauláthová nikdy v kariéře tak vysoko po prvním kole nebyla, ve Světovém poháru dosud bodovala jen jednou 28. místem ve Špindlerově Mlýně v roce 2011. Šanci na výborný výsledek ztratila v levotočivé zatáčce kousek před cílem, když zatížila moc vnitřní lyži a sjela bokem po zemi. Na sněhu se ocitla na stejné hraně před cílem, na níž při sjezdu upadl Ondřej Bank.

Pauláthová se představila na svém třetím světovém šampionátu, před čtyřmi lety v Ga-Pa byla v obřím slalomu 37., ve Schladmingu před dvěma lety nedokončila první jízdu slalomu i obřího slalomu. V super-G v Beaver Creeku obsadila 32. místo. Jejím nejlepším výsledkem v kariéře je 25. místo na OH v Soči v superobřím slalomu.

Druhá česká lyžařka Gabriela Capová je klasifikována na předposlední 55. pozici se ztrátou více než 16 sekund na vítězku.