Rubriky:

Lyže a snowboard

Norsko slaví! Northug a Björgenová triumfovali na MS ve sprintu. Češi nezvládli kvalifikaci

19. února 2015 14:16 - Falun
(Aktualizováno: 19. února 2015 17:16)

Norský běžec na lyžích Petter Northug na mistrovství světa ve Falunu poprvé v kariéře vybojoval zlato ve sprintu, když ve finiši těsně porazil Kanaďana Alexe Harveyho. I ze závodu žen putuje nejcennější kov do Norska, potřetí za sebou triumfovala v této disciplíně Marit Björgenová. Čeští reprezentanti se vůbec nedostali z kvalifikace.

 

Kai Pfaffenbach, Reuters

Čtyřiatřicetiletá Björgenová dnes získala už 20. medaili ze světových šampionátů, o pět let mladší Northug jich má jen o sedm méně. Na potvrzení triumfu si však musel chvíli počkat, neboť až cílová fotografie rozsoudila dramatický finiš, ve kterém Kanaďan Alex Harvey skončil o pět setin sekundy druhý.

Druhá mezi ženami byla Švédka Stina Nilssonová, bronz patří shodně opět Norsku zásluhou olympijských šampionů ze Soči Maiken Fallaové a Oly Vigena Hattestada. Bez medaile čtvrtí zůstali vítězové kvalifikace Polka Justyna Kowalczyková a ruský obhájce předloňského titulu Nikita Krjukov.

Češi neuspěli

O postup do vyřazovacích jízd se pokoušela v kvalifikaci i česká čtveřice, ale neuspěl ani jeden. Nejblíže k úspěchu měl Jan Bartoň, který na trati 1400 metrů klasickou technikou obsadil 32. místo a za postupující třicítkou zaostal o 88 setin sekundy.

"Je to k naštvání, protože postup byl fakt kousíček a bylo by to moje první finále na velké akci, ale na druhou stranu jsem spokojený, že jsem se přiblížil té třicítce na minimum," řekl pětadvacetiletý Bartoň pro web Svazu lyžařů ČR.

Místo na trati, kde by mohl potřebnou necelou vteřinu ubrat, zpětně nenašel. "Myslím, že jsem do toho dal všude totální maximum, jenom v předposledním kopci mě to trošku vyhodilo v zatáčce a trochu jsem zaškobrtnul. Ale jinak jsem do toho dal fakt všechno," dodal.

Za Bartoněm skončili na 48. místě Aleš Razým a na 51. pozici Dušan Kožíšek. Ten se přitom v této sezoně dvakrát vešel do elitní desítky ve sprinterských závodech Světového poháru, v nichž se však pokaždé běželo volnou technikou.

Karolína Grohová obsadila v kvalifikaci 43. příčku, na poslední postupové místo ztratila téměř osm vteřin. Nepřišlo jí vhod, že se oproti předchozím dnům ve Falunu oteplilo a tratě zalilo slunce.

"Mně by hodně pomohlo, kdyby se tu ochladilo a trať byla tvrdší. Já jak jsem taková těžká a silová, tak pro mě tyhle podmínky za tepla jsou náročné. Nejlepší svoje závody jsem zajela na tvrdém a rychlém sněhu. Ale musím se naučit závodit na všem, to je jasné," řekla Grohová.

Mistrovství světa v klasickém lyžování ve Falunu (Švédsko):
Sprint (1,4 km klasicky):
Muži:
1. P. Northug (Nor.) 3:02,35
2. Harvey (Kan.) -0,05
3. Hattestad (Nor.) -0,35
4. Krjukov (Rus.) -0,38
5. Pellegrino (It.) -0,67
6. T. Northug (Nor.) -17,28
...32. Bartoň
48. Razým
51. Kožíšek (všichni ČR) - vyřazeni v kvalifikaci.
Ženy:
1. Björgenová (Nor.) 3:26,63
2. Nilssonová (Švéd.) -0,42
3. Fallaová (Nor.) -0,99
4. Kowalczyková (Pol.) -1,43
5. Gjeitnesová -6,10
6. Östbergová (obě Nor.) -10,47
...42. Grohová (ČR) - vyřazena v kvalifikaci.
ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard