Rubriky:

Lyže a snowboard

Bauer poprvé trénoval na tratích pro MS, navštívili ho i dopingoví komisaři

23. února 2015 14:40 - Falun

První seznamovací trénink na tratích mistrovství světa v klasickém lyžování má za sebou Lukáš Bauer. Nejlepší český běžec na lyžích přijel do Falunu v neděli večer s dobrým pocitem z přípravy, v které se nejvíce zaměřoval na klasickou techniku, jelikož se na šampionátu soustředí hlavně na padesátku.

 

Svaz lyžařů ČR

Sedmatřicetiletý trojnásobný olympijský medailista Bauer minulý týden trénoval osamoceně ve švédském Langbergetu, asi 250 kilometrů od Falunu. "Zašil jsem se do lesa a čekal a čekal, až to vypukne," řekl dnes ČTK v legraci po tréninku.

Dnes si klasicky projel okruhy pro středeční volnou patnáctku, což bude jeho první ze dvou vystoupení na šampionátu. Hlavním závodem, na který se soustředí celou zimu, pro něj bude padesátka klasicky s hromadným startem.

"Cítím se na lyžích dobře. Ta největší pozornost byla věnována klasice a i dnešní chůze byla věnována klasice," řekl Bauer po hodinovém ježdění. "Na padesátce je červený okruh lyžařský a modrý běžecký, tak tam si myslím, že bych se měl cítit dobře. Bude záležet, jak se vzbudím, jakou formu budu mít a co předvedou soupeři."

První den okukoval změny, které pořadatelé oproti předchozím závodům Světového poháru ve Falunu na trati udělali. A co zjistil? "Že přidané pasáže nejsou extrémně těžký, co se týče sklonu kopců, ale jsou tahavý," popisoval Bauer.

Při tréninku i trochu bloudil

Trošku při tréninku kvůli značení i bloudil. Oficiálně totiž byly upraveny okruhy na padesátku, červená pětka a modrá pětka, ale Bauer si chtěl projít okruh dlouhý 7,5 km pro patnáctku. "Ten je oficiálně nazvaný jako modrý, tak jsem vyrazil po modré, že bude někde odbočovat, a kupodivu ve Švédsku mě dostali tím, že modrý okruh 7,5 se jel po červený. Nikde nebyly cedulky, takže jsem to chvilkama hledal," usmál se.

Na kombinézu si nezvykle oblékl dres s tréninkovým číslem. Měl stovku. "Mně se prostě nelíbí, já chci číslo se jménem," láteřil na oko. Tréninkové dresy se jménem ale mají pouze běžci v elitní třicítce SP a v té Bauer v této sezóně není, jelikož odjel jen minimum závodů. "Prostě přišel pád do čísel s číslem místo do čísla se jménem," doplnil.

V uplynulém týdnu v Langbergetu absolvoval tři svižné tréninky, mezitím měl úplně lehké lyžování, výklus či posilovnu. "Nic jsem nešel do úplného maxima, ale dobře jsem se zadýchal a tepově to bylo taky dobré," pochvaloval si Bauer.

Fajn, že si na mě vzpomněli, vtipkoval

Znovu se naplnilo jeho očekávání dopingové kontroly. Komisaři ho navštívili ve čtvrtek, když v televizi sledoval závody ve sprintu. "Při finále jsem měl společnost. U toho jsem absolvoval odběry a bylo fajn, že si na mě chlapíci vzpomněli," vtipkoval Bauer žijící na Božím Daru.

Poprvé se na start postaví ve středeční volné patnáctce. Na této distanci získal v klasice stříbro na MS v Liberci 2009 i obě své individuální olympijské medaile - stříbro v klasice v Turíně 2006 a bronz v bruslení o čtyři roky později ve Vancouveru. "Historicky je patnáctka pro mě nejlepší, ale klasika mi teď sedí víc. Na bruslení jsem se nezaměřoval a většinu energie jsem směřoval na padesátku," řekl Bauer.

Proto se k favoritům volné patnáctky, v které byl v prosinci 12. v Davosu a před týdnem 22. v Östersundu, neřadí. "Jakmile by se mi podařilo dostat do desítky, tak by byla spokojenost, a jakékoli místo lepší by bylo super. Strašně rád bych vykřikoval, jak bych chtěl medaili, a kdyby mi ji nabídli, tak si ji rád vezmu. Ale těch favoritů je tady hodně a já mezi ně nepatřím," řekl o svých ambicích. "Na druhou stranu nejezdím špatně. Třeba sám sebe překvapím," řekl Bauer.

ČTK

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


Rallye Dakar 2020

Tradiční Rallye Dakar se letos jede od 5. do 17. ledna v Saudské Arábii. Závod odstartoval ve městě Džidda, cílovou destinací bude Al-Kiddija. Závodníky čeká celkem dvanáct etap, během nichž absolvují 7900 kilometrů. Na startu je 31 českých závodníků včetně Aleše Lopraise nebo Martina Prokopa.