Lety v Planici vyhrál Prevc, Češi se srovnali na konci třetí desítky

Planica

Sedmadvacátý Jan Matura byl nejlepším českým skokanem v předposledním závodu Světového poháru. První ze dvou závodů v letech na lyžích v Planici vyhrál domácí Slovinec Peter Prevc a o letošním vítězi seriálu SP se tak definitivně rozhodne až v neděli v posledním závodu zimy. Češi se srovnali na konci třicítky. O dvě místa za Maturou skončil po pokaženém druhém kole devětadvacátý Roman Koudelka a třicátý byl Antonín Hájek.

Slovinský skokan Peter Prevc.

Prevc se k vítězství odrazil v prvním kole nejdelším letem dne 248,5 metru, po kterém vedl před krajanem Jurijem Tepešem skoro o dvacet bodů. Ve 2. kole dopadl Prevc na 233 metrů a jako šestý skokan v historii dostal od všech pěti rozhodčích za styl nejvyšší známku dvacet. Druhého Tepeše nakonec porazil o 16,6 bodu. Třetího Stefana Krafta z Rakouska naopak dělila od Tepeše jen jediná desetina.

K zisku velkého křišťálového glóbu má stále nejblíže Němec Severin Freund, který byl po letech dlouhých 223 a 230,5 metru čtvrtý. Prevc ale díky výhře snížil jeho náskok v čele SP na 44 bodů a Freund nesmí nedělní finále výrazně pokazit.

Matura překonal jako jediný z českých skokanů v obou kolech dvousetmetrovou hranici. V prvním kole skočil 208,5 a ve druhém 200,5 metru. Po 1. kole to přitom vypadalo, že nejlepším Čechem bude Koudelka, kterému za 216 metrů patřilo 18. místo. Ve druhém skoku ovšem přistál jen na 190,5 metru a propadl se o 11 míst.

Vítěz čtyř závodů SP v sezóně Koudelka proto klesl v průběžném pořadí z pátého na šesté místo, o které ještě musí bojovat. Veterán Noriaki Kasai na něj ztrácí pouhý bod. Jisté je, že Koudelka skončí nejhůře sedmý a dosáhne na nejlepší české konečné umístění od roku 2006, kdy Jakub Janda Světový pohár vyhrál.

V sobotu je na pořadu soutěž družstev a Světový pohár vyvrcholí nedělním závodem jednotlivců od 10:00.