Hirscher získal rekordní čtvrtý Křišťálový glóbus za sebou

Méribel

Rakušan Marcel Hirscher získal jako první lyžař v historii počtvrté v řadě Křišťálový glóbus za vítězství ve Světovém poháru. Norský sjezdař Kjetil Jansrud, který ho jako jediný mohl ve finále v Méribelu ještě teoreticky ohrozit, oznámil, že do závěrečného nedělního slalomu nenastoupí.

Marcel Hirscher získal rekordní čtvrtý Křišťálový glóbus za sebou.

Rakouský lyžař se v sobotním obřím slalomu, za který měl jistou trofej už po předchozím závodu, poprvé v sezóně nevešel na stupně vítězů, díky čtvrtému místu ale zvýšil náskok v SP před Jansrudem na 60 bodů.

Tento rozdíl bude nakonec dostatečný. Jansrud, jenž ve slalomu v aktuální sezóně ani jednou nedojel a naposledy v něm bodoval v roce 2011, svůj start zpochybnil už bezprostředně po závodu. K předstižení rivala by totiž musel dojet druhý a Hirscher by nesměl bodovat.

"Každý, kdo se vyzná, ví, že na druhé místo ve slalomu nemám šanci," řekl po závodu Jansrud s tím, že na 90 procent bude v neděli jen divákem. To později potvrdil.

S třemi triumfy ve Světovém poháru za sebou se dosud Hirscher dělil o první místo v historických statistikách se švédskou legendou Ingemarem Stenmarkem, Američanem Philem Mahrem a Gustavem Thönim z Itálie. Celkem čtyři trofeje mají ve sbírce Thöni, Švýcar Pirmin Zurbriggen a další slavný Rakušan Hermann Maier, rekordmanem s pěti glóby je Marc Girardelli z Lucemburska. Ani jeden z nich ale nedokázal všechny trofeje posbírat v řadě.

Jansrud nicméně v obřím slalomu především ve druhém kole zabojoval o zdramatizování závěru sezóny. Norský specialista na rychlostní disciplíny, jenž v této sezóně ovládl pořadí sjezdu a superobřího slalomu, zajel druhý čas a porazil dokonce i Hirschera. V součtu s nevydařeným prvním kolem, po němž byl až 21., to ale na výraznější snížení ztráty nestačilo.

Vítězství v posledním obřím slalomu sezóny si ve francouzském zimním středisku připsal juniorský mistr světa Henrik Kristoffersen z Norska. Lídr prvního kola předvedl i skvělou druhou jízdu a druhého Němce Fritze Dopfera porazil o 79 setin. Třetí byl domácí Thomas Fanara.