Neumannová vstoupila do sezóny pátým místem

BEITOSTÖLEN

Páté místo vybojovala v úvodním závodu olympijské sezóny běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová. V závodu na deset kilometrů klasicky v norském Beitostölenu české závodnice bojovala o stupně vítězů, nakonec jí elitní trojice utekla o pět sekund. Z vítězství se v domácím prostředí radovala suverénka loňské sezóny Marit Björgenová.

Ilustrační foto

Neumannová zahájila závod volněji a postupně se na mezičasech posunovala kupředu. Na trati ji dojela Björgenová, která startovala o půl minuty později, a společně pak držely vysoké tempo. Na předposledním mezičase figurovala česká mistryně světa z bruslařské desítky na třetím místě, ve finiši ale byly soupeřky rychlejší.

Druhé místo 21 sekund za Björgenovou obsadila Finka Virpi Kuitunenová, bronz získala Natalia Baranovová z Ruska. Před Neumannovou se dostala ještě další zkušená Norka Hilde Pedersenová.

Další české běžkyně se do elitní třicítky nevešly. Kamila Rajdlová zaostala za Björgenovou o 1:50 minuty a obsadila 38. místo, Helena Erbenová skončila se ztrátou více než dvou a půl minuty čtyřiapadesátá.

Slovák Bátory třetí na klasické patnáctce

Slovenský běžec na lyžích Ivan Bátory dnes vybojoval ve Světovém poháru v norském Beitostölenu třetí místo na trati 15 kilometrů klasickou technikou. Třicetiletý závodník si tím vyrovnal osobní maximum z prestižního seriálu. Na bronzovém stupínku skončil ve Světovém poháru potřetí v kariéře, naposledy se mu to podařilo před čtyřmi lety v Davosu.

Z vítězství se radoval Nor Tor Arne Hetland. Jednatřicetiletý sprinterský specialista vyrazil na trať s nízkým startovním číslem osm a zaskočil všechny favority. Triumf domácích závodníků podtrhl druhým místem Jens Arne Svartedal, který za Hetlandem zaostal o 17 sekund. Bátory byl pomalejší o dalších sedm sekund.

Z českých reprezentantů se v Norsku nejvíce dařilo Lukáši Bauerovi, který doběhl s více než minutovou ztrátou na Hetlanda na 23. místě. Jeden bod do hodnocení Světového poháru si připsal ještě Martin Koukal, který se dělil o 30. místo. Dušan Kožíšek skončil čtyřicátý, Jiří Magál obsadil 42. místo a Milan Šperl byl sedmdesátý.

SP v běhu na lyžích - Beitostölen (Nor.)
Muži - 15 km klasicky
1. Hetland 40:50,0 min., 2. Svartedal (oba Nor.) -17,2, 3. Bátory (SR) -24,8, 4. Jauhojärvi (Fin.) -28,8, 5. Kreželok (Pol.) a Rönning oba -31,9, 7. Aasen (oba Nor.) -41,0, 8. Teichmann - 43,6, 9. Angerer (oba Něm.) -49,8, 10. Perrillat (Fr.) -50,1, ...23. Bauer -1:09,5, 30. Koukal -1:19,3, 40. Kožíšek -1:28,6, 42. Magál -1:32,4, 70. Šperl (všichni ČR) -2:43,6.