Neumannová opět pátá, Bauer devatenáctý

Česká reprezentantka Kateřina Neumannová v sobotu ve finském Kuusamu zopakovala týden starý výsledek z Norska. V závodě na deset kilometrů klasickou technikou, který byl součástí Světového poháru, obsadila opět páté místo. V průběžném pořadí SP je šestá. V mužském závodě na 15 kilometrů dojel Lukáš Bauer devatenáctý.

Kateřina Neumannová - archiv

Mezi ženami vyhrála favoritka Marit Björgenová z Norska, Neumannová na ni ztratila 40 sekund, na třetí jí chybělo sedm sekund.

Suverénka minulé i této sezony Björgenová dnes ve Finsku ještě zvýraznila svou dominanci před zbylými běžkyněmi. Domácí Virpi Kuitunenovou porazila téměř o půl minuty, s náskokem o osm sekund větším než před týdnem v Beitostölenu.  Třetí místo získala Němka Claudia Künzelová, jež odsunula na čtvrtou pozici Kristinu Šmigunovou z Estonska.

První body v sezóně získala díky dvaadvacátému místu Kamila Rajdlová, další česká reprezentantka Ivana Janečková byla osmačtyřicátá. V neděli je v Kuusamu na programu stejně dlouhý závod volnou technikou, který tam Neumannová loni vyhrála.

Výsledky - 10 km klasicky:
1. Björgenová (Nor.) 26:33,0, 2. Kuitunenová (Fin.) -29,0, 3. Künzelová (Něm.) -33,7, 4. Šmigunová (Est.) -36,2, 5. Neumannová (ČR) -40,4, 6. Saarinenová (Fin.) -44,1, 7. Majdičová (Slovin.) - 54,3, 8. Bauerová (Něm.) -55,5, 9. Čepalovová (Rus.) -57,1, 10. Pedersenová (Nor.) -57,4, ...22. Rajdlová -1:34,0, 48. Janečková (obě ČR) -2:31,3.
Průběžné pořadí SP (po 3 z 24 závodů):
1. Björgenová 300, 2. Kuitunenová 200, 3. Saarinenová 160, 4. Künzelová 110, 5. Pedersenová 96, 6. Neumannová 90.

Mezi muži nejrychlejší Angerer

V mužském závodě, který byl o pět kilometrů delší, byl nejrychlejší Německý lyžař Tobias Angerer. Nejlepší z české čtveřice byl Lukáš Bauer, který obsadil devatenácté místo, bodoval i čtyřiadvacátý Jiří Magál. Martin Koukal skončil čtyřiačtyřicátý, Milan Šperl až na konci sedmé desítky.

Angerer, finišman vítězné německé štafety v nedělním závodu v Beitostölenu, zarmoutil norské fanoušky i dnes. Jens Arne Svartedal s ním prohrál o necelé dvě vteřiny, třetí místo obsadil další německý běžec Jens Filbrich.

Před polovinou tratě přitom měl ještě nejlepší mezičas jiný norský reprezentant Tor Arne Hetland. Vedoucí muž průběžného pořadí Světového poháru však nasazené tempo neudržel a skončil devátý.

Výsledky - 15 km klasicky:
1. Angerer (Něm.) 36:32,8, 2. Svartedal (Nor.) -1,7, 3. Filbrich (Něm.) -8,0, 4. Vittoz (Fr.) -8,4, 5. Veerpalu (Est.) - 11,8, 6. Jauhojärvi (Fin.) -13,3, 7. Rönning (Nor.) -35,0, 8. Ročev (Rus.) -36,6, 9. Hetland (Nor.) -36,9, 10. Sommerfeldt (Něm.) -39,9, ...19. Bauer -52,4, 24. Magál -58,1, 44. Koukal - 1:30,8, 69. Šperl (všichni ČR) -2:20,9.