Holubec dokončil první závod biatlonistů 28.

ÖSTERSUND (Švédsko)

Po peripetiích s nedostatkem sněhu se v sobotu ve švédském Östersundu odjel první závod Světového poháru biatlonistů. Startovat se mělo už ve středu, ale tratě byly připraveny až na sobotu. Na úvod sezóny vyhrál na střelnicích bezchybný Nor Stian Eckhoff.

Se ztrátou 4,8 sekundy za ní přijel Francouz Raphael Poirée, třetí byl Lotyš Ilmars Bricis.

První body si připsal i Tomáš Holubec, který dojel osmadvacátý, což bylo nejlepší umístění čtveřice českých závodníků. Třicetiletý reprezentant minul vestoje i vleže jednou stejně jako Zdeněk Vítek, jemuž však poslední bodované třicáté místo uniklo o čtyři desetiny sekundy. Roman Dostál s Ondřejem Moravcem se umístili v šesté desítce, Michal Šlesingr s čtyřmi trestnými okruhy obsadil 80. příčku.

Eckhoff dosáhl na druhé vítězství v kariéře také díky smůle Poiréeho, jemuž se při druhé střelbě zasekly náboje ve zbrani, a i když nechyboval, ztratil zřejmě rozhodující sekundy.

Na střelnici se tentokrát nedařilo úřadujícímu vítězi Světového poháru Olemu Einarovi Björndalenovi. Ten musel kvůli třem chybám absolvovat 450 metrů navíc a ani tradičně výborný běh mu pak nestačil na víc než čtvrté místo.

V Östersundu se mělo jet již ve středu, ale kvůli špatným sněhovým podmínkám byl závod přeložen o tři dny na dnešek. Po dnešním ženském sprintu jsou tam ještě v neděli na programu stíhací závody a v úterý štafety.

Výsledky - muži:
Sprint na 10 km: 1. Eckhoff (Nor.) 23:07,6 (0 tr. okruhů), 2. Poirée (Fr.) -4,8 (0), 3. Bricis (Lot.) -16,5 (0), 4. Björndalen -31,7 (3), 5. Hanevold (oba Nor.) -43,3 (1), 6. Rožkov (Rus.) - 44,5 (1), 7. Defrasne (Fr.) -45,0 (2), 8. Kruglov (Rus.) -45,3 (2), 9. Sikora (Pol.) -45,6 (1), 10. Čerezov (Rus.) -46,2 (2), ...28. Holubec -1:08,1 (2), 31. Vítek -1:10,5 (2), 53. Dostál - 1:37,2 (3), 56. Moravec -1:38,3 (3), 80. Šlesingr (všichni ČR) - 2:08,0 (4).

Dislová vyhrála v SP biatlonistek třicátý závod

Třicátým triumfem německé biatlonistky Uschi Dislové ve Světovém poháru skončil sobotní sprinterský závod ve švédském Östersundu. Pětatřicetiletá mistryně světa vyhrála na sedmiapůlkilometrové trati o necelých sedm vteřin před Slovinkou Tadejou Brankovičovou, třetí skončila další Němka Katrin Apelová.

České reprezentantky se v prvním závodu olympijské sezóny do bodované třicítky neprosadily. Nejlepší z nich byla Lenka Faltusová, která za Dislovou zaostala bezmála o dvě a půl minuty a obsadila 44. místo. Těsně za ní dojela Irena Česneková.

Výsledky - sprint na 7,5 km:
1. Dislová (Něm.) 22:00,1 (0 trestných kol), 2. Brankovičová (Slovin.) -6,8 (0), 3. Apelová (Něm.) -13,2 (0), 4. Baillyová (Fr.) -19,7 (1), 5. Zajcevová -28,9 (1), 6. Bogalijová-Titovecová -48,0 (0), 7. Išmuratovová (všechny Rus.) -49,3 (0), 8. Gwizdonová (Pol.) -53,4 (1), 9. Glagowová (Něm.) -54,7 (1), 10. Tjörhomová (Nor.) -59,3 (2), ...44. Faltusová -2:22,9 (1), 45. Česneková -2:23,4 (2), 55. Vejnarová -2:50,7 (2), 56. Holubcová - 2:51,7 (3), 85. Rezlerová (všechny ČR) -3:40,7 (5).