Neumannová vyhrála volnou desítku, Magál pátý

KUUSAMO (Finsko)

Kateřina Neumannová v neděli vyhrála závod Světového poháru ve finském Kuusamu. Závodnice po včerejší klasické technice, dnes jeli desetikilometrovou trať volnou technikou.

Neumannová letos v klasice brala dvě pátá místa, ale na trati, na níž v únoru vybojovala premiérový titul mistryně světa, potvrdila své kvality.

Ve Světovém poháru vybojovala Neumannová čtrnácté vítězství, z nichž pět dosáhla na této trati.

První bruslařský závod Neumannové dokonale sedl, od prvního mezičasu vedla a druhou Julii Čepalovovou z Ruska porazila o 21 sekund. Třetí skončila Kristina Šmigunová z Estonska.

Neumannová zároveň ukončila kralování norské suverénky Marit Björgenové, která až do dneška vyhrála šest předchozích závodů SP za sebou včetně tří letošních. Ani čtvrté místo tak Björgenovou nemohlo připravit o vedení v pořadí seriálu, česká běžkyně se posunula z šestého místa na třetí.

O šest vteřin dnes unikly body čtyřiatřicáté Heleně Balatkové Erbenové, Ivana Janečková obsadila 50. místo.

Výsledky - 10 km volně:
1. Neumannová (ČR) 24:49,4, 2. Čepalovová (Rus.) -21,3, 3. Šmigunová (Est.) -26,3, 4. Björgenová (Nor.) -30,8, 5. Künzelová (Něm.) -46,8, 6. Majdičová (Slovin.) -49,9, 7. Pedersenová (Nor.) -52,2, 8. Sachenbacherová (Něm.) -55,7, 9. Medveděvová (Rus.) -59,0, 10. Ševčenková (Ukr.) -1:00,9, ...34. Balatková-Erbenová -1:56,5, 50. Janečková (obě ČR) - 2:23,7.
Pořadí SP (po 4 z 24 závodů): 1. Björgenová 350 bodů, 2. Kuitunenová (Fin.) 208, 3. Neumannová 190, 4. Saarinenová (Fin.) 160, 5. Künzelová 155, 6. Čepalovová 141, ...47. Rajdlová (ČR) 9.

Magál doběhl pátý

Jiří Magál si doběhl na Světovém poháru v Kuusamu pro páté místo v závodu na 15 kilometrů volnou technikou a dosáhl tím svého maxima v lyžařském seriálu. Český reprezentant od začátku atakoval stupně vítězů, které mu nakonec unikly jen o šest sekund. Na vítězného Nora Toreho Ruuda Hofstada ztratil Magál 17 vteřin.

Po dopoledním vítězství Kateřiny Neumannové udělali i muži v neděli ve Finsku radost českým barvám a absolvovali zatím nejlepší závod sezóny. Do bodované třicítky se málem vešlo všech pět reprezentantů, Petr Michl a Dušan Kožíšek nakonec těsně ne, ale Martin Koukal obsadil 16. místo a Lukáš Bauer sedmadvacáté.

Magál se od začátku pohyboval mezi nejrychlejšími, na prvním mezičase byl pátý těsně před Kožíškem, po šesti kilometrech mu patřila čtvrtá pozice a tempo udržel až do cíle. Závodník Dukly Liberec si tak o příčku vylepšil dosavadní nejlepší výsledek v SP z loňského února ve francouzském La Clusaz.

Žlutý trikot lídra soutěže udržel dnes desátý Tor Arne Hetland z Norska.

Výsledky - 15 km volně:
1. Hofstad (Nor.) 34:16,7, 2. Vittoz (Fr.) -0,8, 3. Angerer (Něm.) -11,4, 4. Cottrer (It.) -12,3, 5. Magál (ČR) -17,5, 6. Jonnier (Fr.) -21,6, 7. Hasler (Licht.) -23,0, 8. Kattilakoski (Fin.) -23,7, 9. Gaustad -25,0, 10. Hetland (oba Nor.) -27,8, ...16. Koukal -46,2, 27. Bauer -1:00,0, 32. Michl -1:08,7, 33. Kožíšek (všichni ČR) -1:10,2.
Průběžné pořadí SP (po 4 z 24 závodů): 1. Hetland 235, 2. Angerer 196, 3. Svartedal (Nor.) 160, 4. Vittoz 130, 5. Hofstad a Larsson (Švéd.) oba 100, ...15. Magál 52, 38. Bauer 24, 49. Koukal 16, 71. Kožíšek 6.