Superobří slalom vyhrál Svindal, Miller opět chyboval

Norský lyžař Aksel Lund Svindal vyhrál dnes v kanadském Lake Louise první superobří slalom olympijské sezóny. Mistři této disciplíny Hermann Maier a Bode Miller byli po chybách rádi, že se vešli na bodované pozice.

Dvaadvacetiletý Svindal dosáhl v náročných podmínkách za snížené viditelnosti na své premiérové vítězství v závodě Světového poháru. O sedm setin porazil Benjamina Raicha, jenž byl na prvních dvou mezičasech lepší, v závěrečném úseku však ztratil. I tak ale tento rakouský specialista na točivé disciplíny dosáhl nejlepšího výsledku v super-G v kariéře.

Všechny muže na stupních vítězů dělilo pouhých osm setin sekundy, třetí skončil Američan Daron Rahlves. Jeho krajanovi Millerovi se dařilo mnohem méně. Úřadující vítěz Světového poháru si oproti sobotnímu sjezdu o čtyři příčky polepšil, osmnácté místo ale příliš velkým důvodem k radosti není. Miller dokonce v jeden moment několik metrů klouzal zadní částí těla po sněhu, dokázal se však zvednout do lyžařského postoje a dojet do cíle. Na Svindala ztratil 1,31 sekundy.

Ještě o dvě desetiny pomalejší byl Rakušan Maier, jenž chtěl minimálně navázat na čtvrté místo ze sjezdu. Poté, co se ale v nejtěžším úseku trati málem nevešel do jedné z branek, musel vzít zavděk jednadvacátou pozicí. Jeho krajan Fritz Strobl, v sobotu nejrychlejší muž, skončil dnes sedmý.

Lyžaři zůstávají v Severní Americe, od čtvrtka je čekají všechny čtyři disciplíny v americkém Beaver Creaku.

Výsledky:
Muži - superobří slalom: 1. Svindal (Nor.) 1:26,04, 2. Raich (Rak.) -0,07, 3. Rahlves (USA) -0,08, 4. Hoffmann (Švýc.) -0,31, 5. Aamodt (Nor.) -0,32, 6. Büchel (Licht.) -0,45, 7. F. Strobl - 0,62, 8. Reichelt (oba Rak.) -0,71, 9. Järbyn (Švéd.) -0,79, 10. Walchhofer (Rak.) -0,88.