Rocca vyhrál úvodní slalom sezóny

BEAVER CREEK

Italský specialista Giorgio Rocca vyhrál úvodní slalom sezóny v americkém Beaver Creeku. Po první jízdě sahal po vítězství mistr světa Benjamin Raich, ale několik desítek metrů před cílem udělal chybu a závod nedokončil. Do čela Světového poháru se vrátil Nor Aksel Lund Svindal, jenž tentokrát obsadil deváté místo.

Největším překvapením závodu bylo druhé místo Stéphana Tissota. Francouzský lyžař startoval s číslem 35, po prvním kole byl devatenáctý, ale díky famózní druhé jízdě se posunul hned za Roccu. Třetí skončil Američan Ted Ligety, jenž ztratil dvě setiny na Tissota a 88 na vítězného Itala.

Pole favoritů výrazně prosela náročná trať na zledovatělé sjezdovce již v prvním kole, kdy z prvních patnácti startujících nedojelo do cíle osm. Navíc dva rakouští specialisté si odnesli ze sjezdovky Birds of Pray nepříjemnou památku - Rainer Schönfelder má šrámy v obličeji, Manfred Pranger dokonce podezření na zlomený palec.

Cíle úvodního kola se nedočkalo celkem 31 jezdců včetně českého lyžaře Ondřeje Banka, jenž stejně jako v sobotu v obřím slalomu po neprojetí brankou vypadl.

První kolo sice dokončil Bode Miller, ale ani on se nevyvaroval chyby. I když se vrátil a branku znovu projel, skončil se ztrátou téměř 23 sekund poslední z těch, kterým se započítával čas. "Špatná rovnováha, to je celé," vysvětlil svůj výpadek úřadující vítěz Světového poháru, jenž pojal zbytek jízdy jako trénink. "Málokdy se mi podaří, abych měl takhle kvalitní sníh na přípravu."

Lyžaři se nyní přesouvají do Evropy, příští víkend budou závodit ve francouzském Val d'Isere. Ženy zůstávají v zámoří, čeká je coloradský Aspen.

Výsledky - Beaver Creek:
1. Rocca (It.) 1:51,72 (54,97+56,75), 2. Tissot (Fr.) 1:52,58 (57,05+55,53), 3. Ligety (USA) 1:52,60 (56,50+56,10), 4. Sasaki (Jap.) 1:53,05 (56,21+56,84), Jansrud (Nor.) 1:53,05 (56,64+ 56,41) a Matt (Rak.) 1:53,05 (55,13+57,92), 7. Kostelič (Chorv.) 1:53,28 (56,16+57,12), 8. Myhre 1:53,31 (56,71+56,60), 9. Svindal (oba Nor.) 1:53,72 (56,46+57,26), 10. Zurbriggen (Švýc.) 1:53,74 (56,81+56,93), ...Bank (ČR) nedokončil první kolo.