Janda skončil v Harrachově sedmý, vyhrál Küttel

HARRACHOV (Semilsko)

Skokan na lyžích Jakub Janda skončil sedmý v sobotním závodu Světového poháru v Harrachově a udržel si první místo v průběžném pořadí. Na můstku HS 142 suverénně vyhrál Švýcar Andreas Küttel, který v druhém kole předvedl nejdelší skok dne 143,5 metru. Druhé místo obsadil Němec Michael Uhrmann a třetí skončil díky zlepšení v druhém kole finský závodník Janne Ahonen.

Vedle Jandy získali body i čtrnáctý Jan Matura, sedmadvacátý Antonín Hájek a Borek Sedlák, jenž uzavřel elitní třicítku. Čtveřice českých skokanů bodovala v SP poprvé skoro pěti letech, naposledy se to povedlo v únoru 2001 v německém Willingenu.

S napětím sledovaný Jandův první harrachovský soutěžní skok skončil na 134,5 metrech, což drželo sedmadvacetiletého skokana necelé tři body za stupni vítězů a přes pět od výhry. V druhém kole doprovázel jeho nájezd malý ohňostroj, ale Janda skočil hůře a proti prvnímu kolu 4,5 metru ubral. Český skokan byl svými výkony a umístěním tak rozladěn, že odmítl mluvit s novináři.

Küttel si Harrachov oblíbil už loni

Küttel vyhrál podruhé během týdne a má na kontě dvě vítězství v sezóně jako Janda. "Ne, to jsem opravdu nečekal, že bych to mohl dokázat," řekl po závodě Švýcar, který převzal trofej za vítězství od prezidenta Václava Klause. Harrachovský můstek si Küttel oblíbil už loni. "Těšil jsem se a výhra jen potvrdila mé skvělé pocity," prohlásil. Necítil se dobře v letové fázi, ale přesně trefil oba odrazy. "A druhý skok se prostě povedl," dodal.

V celkovém pořadí SP má Janda na kontě 352 bodů a před Küttelem vede o 27 bodů, třetí je průběžně Ahonen.

Matura se odrazil do třicítky výkonem 124,5 metru. V druhém kole šest metrů přidal, čímž se dostal na čtrnácté místo. "Druhý skok se mi mimořádně povedl," radoval se Matura. Získal potřebné sebevědomí do dalších závodů. "Teď si věřím, že dokážu skákat s nejlepšími, ale záleží většinou dost na větru," řekl Matura.

Sedlák premiérově bodoval

Osmnáctiletému Hájkovi vyšel první skok s délkou 125 metrů, po němž byl osmnáctý. "Za hranou jsem to úplně nezvládl, vítr mi rozhodil lyže," řekl Hájek. Před druhým kolem mu nešel do boty zandat kolíček a byl dlouho v dřepu. "Měl jsem unavený nohy a koncentraci mi to rozhodilo," komentoval skok na značku 117 metrů. Přesto bodoval poprvé v sezoně a potřetí v kariéře. "Je to povzbuzení, snad se brzy ještě o něco zlepším," uvedl benjamínek.

Premiérově bodoval Sedlák, který v prvním kole zvládl 124 metrů, ale druhé se mu nevydařilo a skončil třicátý. "Nemůžu si stěžovat, víc jsem si nemohl přát. První skok jsme měl štěstí na vítr, při druhém skoku vítr nebyl stoprocentní," uvedl Sedlák.

Výsledky:
1. Küttel (Švýc.) 289,5 b. (136,5+143,5 m), 2. Uhrmann (Něm.) 274,9 (138+137,5), 3. Ahonen (Fin.) 264,2 (129+140), 4. Widhölzl (Rak.) 263,4 (131,5+136,5), 5. Ljökelsöy (Nor.) 262,9 (132+136), 6. Peterka (Slovin.) 259,2 (134+132,5), 7. Janda (ČR) 256,1 (134,5+130), 8. Malysz (Pol.) 255,6 (135,5+129), 9. Morgenstern (Rak.) 250,1 (124+138), 10. Colloredo (It.) 245,4 (136+124,5), ...14. Matura 235,3 (124,5+131,5), 27. Hájek 207,0 (125+117), 30. Sedlák 199,6 (124+115,5), 46. F. Vaculík 86,4 (113) - nepostoupil do 2. kola, Koudelka, Doležal, Mazoch, O. Vaculík, Hlava (všichni ČR) - nepostoupili z kvalifikace.