Walchhofer vyhrál superkombinaci SP, Bank bodoval na 21. místě

VAL D'ISERE (Francie)

Rakušan Michael Walchhofer vyhrál oba víkendové závody Světového poháru ve sjezdovém lyžování ve Val d'Isere. Po triumfu v sobotním sjezdu v neděli zvítězil i v superkombinaci, přestože původně figuroval na druhém místě.

Švýcar Didier Defago, jenž zajel v součtu sjezdu a slalomu nejrychlejší čas, se z druhého triumfu v kariéře radoval jen několik minut. Kvůli nevyhovujícím lyžím osmadvacetiletého sjezdaře rozhodčí po závodě diskvalifikovali a vítězem byl vyhlášen Walchhofer.

"Samozřejmě mě to nečekané vítězství těší, pro Didiera a Švýcarsko je to ale hořké," řekl Walchhofer. "Takovéto rozhodnutí není pro sport nikdy dobré. Pravidla jsou ale pravidla, před lety tu byl po vítězství diskvalifikován i Hermann Maier," připomněl smůlu svého krajana, jenž ve Francii přišel v roce 1997 o výhru kvůli tomu, že si při oslavě vítězství odepnul lyže už před vymezeným prostorem.

Ondřej Bank obsadil 20. místo a poprvé v této sezoně SP bodoval. Český lyžař, jenž byl v roce 2001 na mistrovství světa v kombinaci šestý, figuroval po sjezdu na zkrácené trati na 51. pozici. V jednokolovém slalomu však využil výpadků soupeřů, zajel šestnáctý čas a vybojoval jedenáct bodů do celkového hodnocení.

Průběžné vedení udržel Američan Miller

Vedení v průběžném pořadí udržel Američan Bode Miller, jenž ve slalomu atakoval stupně vítězů. Obhájce celkového prvenství v seriálu obsadil ve sjezdu sedmé místo, ve slalomu se sice dopustil mnoha chyb, po Defagově diskvalifikaci se ale nakonec posunul na třetí příčku. Na druhé místo se díky suverénně nejlepšímu slalomu propracoval rakouský závodník Rainer Schönfelder, který byl po sjezdu až na 24. místě, Walchhofer útočil z páté příčky.

"Rozhodčí přezkoumali Defagovy lyže a došli k závěru, že nevyhovují pravidlům mezinárodní federace FIS," uvedla mluvčí FIS. Defago měl údajně o několik milimetrů silnější podložku vázání mezi lyží a botou, než povolují pravidla.

Benjamin Raich, jenž v minulé sezoně vyhrál ve Wengenu premiérovou superkombinaci v historii Světových poháru, se dnes musel spokojit s pátým místem za Kjetilem Andrem Aamodtem z Norska. Další Rakušan Hermann Maier obsadil ve sjezdu až sedmnácté místo a do slalomu už nenastoupil.

Výsledky - kombinace:
1. Walchhofer 2:43,15 (sjezd 1:49,40+slalom 53,75), 2. Schönfelder (oba Rak.) 2:43,32 (1:51,02+52,30), 3. Miller (USA) 2:43,56 (1:49,80+53,76), 4. Aamodt (Nor.) 2:43,63 (1:48,78+ 54,85), 5. Raich (Rak.) 2:43,76 (1:50,08+53,68), 6. Zurbriggen (Švýc.) 2:43,77 (1:50,32+53,45), 7. Svindal (Nor.) 2:43,87 (1:51,31+ 52,56), 8. Fill (It.) 2:44,42 (1:50,76+53,66), 9. Kostelič (Chor.) 2:44,60 (1:51,76+52,84), 10. Ligety (USA) 2:45,20 (1:52,76+52,44), ...20. Bank (ČR) 2:47,23 (54,01+ 1:53,22).