Závod akrobatů v Číně vyhrál Kanaďan Shouldice, Valenta neuspěl

Český akrobat na lyžích Aleš Valenta při svém prvním vystoupení v letošní sezóně Světového poháru vypadl v kvalifikaci. Se ziskem 113,94 bodu obsadil v Číně čtrnáctou příčku a do finálové dvanáctky se nevešel. Závod vyhrál kanadský lyžař Warren Shouldice.

Aleš Valenta při exhibici ve Špindlerově Mlýně

Valenta, který bude za dva měsíce v Turíně obhajovat zlatou medaili ze Salt Lake City, vynechal po jarní operaci zad oba zářijové podniky v Austrálii. Při dvanáctistupňovém mrazu v Čchang-Čchunu získal prvních osmnáct bodů do hodnocení pohárového seriálu.

Dvaadvacetiletý Kanaďan Shouldice ve finále potvrdil pozici vítěze kvalifikace a o více než dva body porazil Dmitrije Daščinského z Běloruska. Třetí skončil další Kanaďan Kyle Nissen, který se díky tomu dostal do čela celkového pořadí Světového poháru. O vedení přišel obhájce celkového vítězství Američan Jeret Peterson, který dnes obsadil sedmou příčku.

Kategorii žen ovládla domácí akrobatická skokanka Ťiao Wang před krajankou Čao Šan-šan a Švýcarkou Evelyne Leuovou. V čele Světového poháru je i nadále mistryně světa Li Ni-na, která se závodu před domácím publikem nezúčastnila.

Další závod Světového poháru se v Číně uskuteční v neděli.