Sjezd ve Val Gardeně vyhrál nečekaně Büchel

VAL GARDENA (Itálie)

Lichtenštejnský lyžař Marco Büchel se po dvou letech dočkal druhého vítězství v závodě Světového poháru. Čtyřiatřicetiletý specialista na rychlostní disciplíny v sobotu nečekaně vyhrál sjezd v italské Val Gardeně.

Büchel se z triumfu radoval díky téměř nejtěsnějšímu možnému rozdílu. Druhého v pořadí Michaela Walchhofera z Rakouska, jenž obhajuje malý křišťálový glóbus za sjezd, porazil o dvě setiny sekundy. "Tohle je jako sen. Když jsem měl v cíli čas, abych si to uvědomil, musel jsem plakat. A to je mi čtyřiatřicet," uvedl Büchel po svém premiérovém triumfu ve sjezdu.

Na stupně vítězů se stejně jako v pátečním superobřím slalomu dostal Kanaďan Erik Guay, který ztratil dvě desetiny a obsadil tentokrát třetí místo.

Trať sjezdu byla kvůli hustému sněžení a špatné viditelnosti zkrácena, startovalo se ze stejného místa jako při super-G. Těsně pod pódiem pro nejlepší trio zůstal na domácí sjezdovce Saslong italský veterán Christian Ghedina, jenž vyhrál oba tréninky, ale odstup 43 setin ho dnes odsunul na čtvrtou pozici.

Vedení v průběžném hodnocení disciplíny si udržel Rakušan Fritz Strobl, jenž nezopakoval své zaváhání ze startu super-G a závod zvládl v pátém nejrychlejším čase. Stejně jako v pátek byl osmý Američan Bode Miller, který si s Akselem Ludnem Svindalem znovu prohodil pozici v čele celkového pořadí Světového poháru. Norovi sjezd nesedl, sotva se vešel do bodované třicítky a klesl až na třetí pozici za Walchhofera.

Závod absolvovalo jen 41 z 55 lyžařů. Poté jury po delším váhání kvůli silnému větru raději závod ukončila. Už předtím byl start odložen o více než hodinu.

Výsledky:
1. Büchel (Licht.) 1:27,99, 2. Walchhofer (Rak.) -0,02, 3. Guay (Kan.) -0,20, 4. Ghedina (It.) -0,43, 5. F. Strobl (Rak.) - 0,47, 6. Aamodt (Nor.) -0,59, 7. Deneriaz (Fr.) -0,62, 8. Miller (USA) -0,74, 9. Defago (Švýc.) -0,86, 10. Holzknecht (Rak.) - 0,89.