Rubriky:

Lyže a snowboard

V devatenácti jediným Čechem mezi elitou. Solitér Portyk bojuje i o tetování

25. listopadu 2015 07:52 - Praha

Zůstal sám. V devatenácti letech na jeho bedrech leží nelehká role muže, s nímž stojí a padají výsledky české severské kombinace. V pátek ve finském Kuusamu se talentovaný Tomáš Portyk jako jediný český závodník postaví na start Světového poháru.

 

Ivana Roháčková

Nebude to pro české fanoušky veselý pohled, ale nebyla jiná možnost. Pravidelní účastníci SP Pavel Churavý s Tomášem Slavíkem kariéry ukončili, Miroslav Dvořák v létě onemocněl mononukleózou a prognóza, kdy by v průběhu zimy mohl do seriálu zasáhnout, je v tuto chvíli nejistá, mladíci se budou otrkávat v Kontinentálním poháru.

„Nikdy se mi nic podobného nestalo, vždy jsem se musel spíš do týmu procpat,“ podivuje se nové situaci Portyk. „Určitě je to minus, s Mirkem jsme si pomáhali, teď se nemám o koho opřít. Snad se dá co nejdříve do kupy,“ lituje zdlouhavého onemocnění svého parťáka.

Portyk dává o svém talentu vědět už dlouhé roky. Ve čtrnácti poprvé startoval na juniorském světovém šampionátu, v sedmnácti už bodoval v SP, minulou sezónu se blýskl i dvanáctým místem.

Ženy míří už i ke sdruženářům

Sportovní emancipace v posledních letech řádně pozměnila program olympijských her, snaha o vyváženost počtu mužských a ženských disciplín je patrná ve všech sportech. Severská kombinace jako poslední odvětví odolává, ale ne na dlouho.

„Ta otázka je aktuální, řeší se v komisích FIS. Cesta je od Mezinárodního olympijského výboru daná, jsme poslední ryze mužský sport a chtějí vidět aktivitu jako u skokanek,“ říká bývalý závodník a nyní sportovní ředitel úseku severské kombinace Tomáš Slavík.

A tak se stále častěji objevují závody i pro dívky, jeden bude v zimě hostit  Harrachov. „U nás jsou v žákovských oddílech holky, byť v řádu jednotlivkyň. I když jsou to spíš skokanky, rozvoj je u nich harmonický, trénují i na běžkách,“ vyhlíží Slavík možné budoucí olympioničky.

K tradičně výbornému skoku s věkem přidává kvalitní běh. „Snažil jsem se na něj teď zaměřit. Oproti minulé sezóně bych se rád zase zlepšil a směřoval formu hlavně k juniorskému mistrovství světa, kde můžu ještě naposledy startovat,“ říká.

A když premiérově v SP dosáhne na elitní desítku, bude na ni mít na svém těle památku na celý život. Portykovy ruce totiž po zásazích tatéra připomínají umělecké dílo: motivy křídla a hor, datum narození římskými číslicemi, anglicky psaná motivační hesla…

„Nedávám si na ruce tetování jen proto, že se mi líbí, hledám v tom něco, abych se posunul dopředu. Rodiče mi to zakazovali, ale na tohle táta přistoupil, protože chce, abych měl co nejlepší výsledky. Takže v letní Grand Prix jsem měl cíl do šestky, v zimě desítku,“ dodává.

Program Světového poháru v severské kombinaci
Kuusamo (Fin.): 28. a 29. 11. velký můstek
Lillehammer (Nor.): 5. 12. týmy, 6. 12. velký můstek
Ramsau (Rak.): 19. a 20. 12. střední můstek
Klingenthal (Něm.): 2. a 3. 1. velký můstek
Schonach (Něm,): 9. 1. velký můstek, 10. 1. týmy
Chaux-Neuve (Fr.): 16. a 17. 1. velký můstek
Seefeld (Rak.) 29. 1. velký můstek + 5 km, 30. 1. velký můstek, 31. 1. velký můstek + 15 km
Oslo (Nor.): 6. 2. velký můstek
Trondheim (Nor.): 10. 2. velký můstek
Lahti (Fin.): 19. 2. velký můstek, 20. 2. sprint dvojic
Kuopio (Fin.): 23. 2. velký můstek
Val di Fiemme (It.): 26. 2. sprint dvojic, 27. 2. velký můstek, 28. 2. velký můstek + 15 km.
Michal Osoba, Právo

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard