Raich vyhrál obří slalom v Kranjské Goře, Bank diskvalifikován

Suverénním vítězem středečního obřího slalomu Světového poháru v Kranjské Goře se stal Rakušan Benjamin Raich, který vyhrál s náskokem rovné sekundy před Italem Massimilianem Blardonem. Blízko k bodům měl podruhé v kariéře v této disciplíně Ondřej Bank, který obsadil 26. místo, po závodě byl ale diskvalifikován. Další český lyžař Petr Záhrobský po pádu nedokončil první kolo.

"Po druhém kole mi měřili vázání a měl jsem botu o 0,5 milimetru výš, než je limit," řekl Bank po závodu. "Máme to stejné jako loni, podložky a vázání, akorát fabrika udělala jiné lyže a ty jsou vyšší než předtím," vysvětlil, jak došlo k tomu, že měl od hrany lyže k podrážce boty víc než povolených 55 milimetrů.

Kvůli stejnému problému byl před dvěma týdny ve Val d'Isere diskvalifikován z prvního místa v superkombinaci Švýcar Didier Defago. "Mě se to stalo poprvé v kariéře. Jsem smutný i naštvaný, ale neberu to tragicky, to je život. Mám dobrý pocit z prvního kola a z toho, že jsem byl 26. Akorát těch půl milimetru," konstatoval Bank a přiznal, že byla chyba, že si lyže nezměřil. "Musíme teď o kousíček zbrousit vázání, pro příště," dodal.

Bank plánuje odpočinek

Na vánoční svátky plánuje Bank především odpočinek. "Budu léčit koleno. V Americe jsem si v něm něco natáhl a ještě mě to bolí," uvedl.

Blardone se díky druhému místu ujal vedení v průběžném pořadí obřího slalomu. V čele celkového hodnocení SP je dál Američan Bode Miller, ovšem už má jen pětibodový náskok před Norem Akselem Lundem Svindalem, který dnes i se zlomeným žebrem obsadil 19. příčku.

Raich se odrazil k premiérovému vítězství v olympijské sezoně v první jízdě, kterou vyhrál o 27 setin sekundy před krajanem Hermannem Maierem. Ten v druhém kole zvolil tradičně na riskantní jízdu, která pro něj ovšem skončila krkolomným pádem. Podobně dopadli Američané Bode Miller a Daron Rahlves, kteří útočili na nejvyšší příčky. Miller v druhém kole upadl a Rahlves minul branku.

Raich byl ohromený

"Byl jsem ohromený, že jsem vyhrál o sekundu, protože tak dobré se mi to zase nezdálo," řekl Raich, jenž považuje trať v Kranjské Goře za jednu z nejtěžších v seriálu. "Na téhle sjezdovce ale uděláte pár chyb a sekunda se nasbírá. Je hodně příkrá, těžko se čte a je dost hrbolatá," dodal sedmadvacetiletý Rakušan.

Pětadvacetiletý Bank ztratil v prvním kole, do kterého vyjel s vysokým startovním číslem 55, přes tři sekundy na nejrychlejší Raichův čas. V druhé jízdě předstihl pět soupeřů, kteří dojeli do cíle a udržel 26. místo, svou letošní bilanci v seriálu ale nerozšířil. Jeho jediným úspěchem v obřím slalomu tak zůstal téměř přesně rok starý výkon v italské Alta Badii, kde skončil sedmnáctý.

Skvělý výkon v druhé části závodu podal Francouz Thomas Fanara, jenž kolo vyhrál a poskočil na konečnou čtrnáctou pozici.

Výsledky - obří slalom:
1. Raich (Rak.) 2:22,46 min. (1:10,46+1:12,00), 2. Blardone (It.) 2:23,46 (1:11,43+1:12,03), 3. Grandi (Kan.) 2:23,61 (1:11,53+1:12,08), 4. Nyberg (Švéd.) 2:23,83 (1:12,05+1:11,78), 5. Mölgg (It.) 2:23,89 (1:12,49+1:11,40), 6. Schlopy (USA) 2:23,96 (1:12,16+1:11,80), 7. Cochran (USA) 2:24,08 (1:12,72+ 1:11,36), 8. Büchel (Licht.) 2:24,15 (1:12,83+1:11,32), 9. Reichelt (Rak.) 2:24,25 (1:12,73+1:11,52), 10. Schieppati (It.) 2:24,33 (1:12,39+1:11,94), ...26. Bank diskvalifikován po druhém kole, Záhrobský (oba ČR) nedokončil 1. kolo.