Rubriky:

Lyže a snowboard

Janda si nedělá před Turné zbytečně velké naděje

27. prosince 2005 16:19 - PRAHA

Bez přehnaného očekávání odjel skokan na lyžích Jakub Janda na Turné čtyř můstků. Jako vedoucí muž Světového poháru je favoritem prestižní soutěže, ale on se tak stále necítí, i když vyhrál čtyři ze sedmi dosavadních závodů sezóny. "Všichni jsou z toho na větvi, ale všechno může být jinačí," připomněl Janda, že ve skoku se situace často rychle mění.

 

sport.cz

"Nechci být zklamán. Když to půjde, bude dobře, a když ne, tak se svět nezboří," dodal Janda. Turné čtyř můstků patří mezi skokany k nejdůležitějším akcím. Ani Janda není výjimkou. "Samozřejmě mistrovství světa nebo olympiáda jsou hodně prestižní, ale turné je nejsledovanější ve Světovém poháru," řekl Janda. Nechce ale o nadcházejících závodech takto přemýšlet. "Chci skákat jako dosud. Soustředím se na nejbližší skok," řekl.

Na turné jsou oproti klasickým závodům SP důležité i kvalifikace. Výsledky skokany rozřazují do dvojic, v kterých pak absolvují první soutěžní kolo. "Dělají to pro lidi, aby to nebylo pořád jedno a to samé dokola," řekl Janda. Hlavu si z toho dělat nemusí, protože má místo v závodě jisté. Možná prý bude kvalifikace vynechávat. "O tom se rozhodnu až na místě podle toho, jak to půjde. Souboj s jiným skokanem si uvědomuji, ale když chceš být vysoko, musíš skákat dobře," řekl Janda.

Mnoho fanoušků nečeká

Atmosféra při turné bývá bouřlivá, pod můstky chodí třicet tisíc lidí. "Je parádní v tom skákat, ale lidi fandí hlavně Němcům a Rakušanům," řekl Janda. Pod můstky by se mohli objevit i jeho fanoušci. "Ale nevím, jestli někdo pojede," řekl Janda.

O můstcích česká jednička hovoří nerada. "Jestli je (můstek) oblíbený, nebo ne, to řeknu až po závodech," uvedl Janda. Loni byl v dějišti zahajovacího závodu Oberstdorfu devátý, ale na světovém šampionátu na stejném místě druhý a třetí. Při turné skončil nejlépe v Innsbrucku, kde si vysloužil třetí místo.

Telefon raději vypínal

Krátce před vánočními svátky slovinský trenér Vasja Bajc povolal reprezentaci do Kranje na trénink. V ideálních podmínkách skokani zvládli asi patnáct skoků. "Šlo o osvěžení pocitu," řekl Janda. Znovu se z můstku spustí až ve středu při tréninku. "Na nájezdu zas budu mít po pauze nejistý pocit," řekl skokan.

Sváteční čas trávil s rodinou a přítelkyní. O skocích se pokud možno nebavil, což doma vlastně nedělá ani normálně. Snažil se odpočívat a mít především klid. "Měl jsem jedno pravidlo a telefon nezapínal dřív než odpoledne," řekl Janda.

ČTK, Sport.cz

ČT sport Sjezd žen v Lake Louise konec
20191207T20:30:00+0100
Sjezd žen v Lake Louise
Sjezd žen v Lake Louise
Sjezd žen v Lake Louise