Strachová skočila ve slalomu v Aare sedmá, výhru brala slovenská senzace

Aare

Lyžařka Šárka Strachová obsadila ve třetím slalomu sezóny Světového poháru v Aare sedmé místo. Senzačně vyhrála poprvé v kariéře Slovenka Petra Vlhová, která se díky tomu dostala na třetí místo průběžného hodnocení právě před Strachovou. Druhá dnes byla Švédka Frida Hansdotterová a posunula se do čela slalomářského poháru před Mikaelu Shiffrinovou z USA, která vinou zranění v Aare nestartovala.

Šárka Strachová v prvním kole slalomu v Aare.

Strachová v úvodních závodech sezóny v Aspenu obsadila čtvrté a třetí místo a na stupně vítězů útočila i v Aare. V první jízdě byla čtvrtá a od medailových pozic ji dělily čtyři setiny sekundy. Na sjezdovce, kde se v roce 2007 stala mistryní světa, však byla v druhém kole pomalejší, i když neudělala žádnou zásadnější chybu. Její jízda byla desátá nejrychlejší a znamenala propad.

Dvacetiletá Vlhová šokovala už v první kole, které vyhrála. Juniorská mistryně světa z loňského roku z Jasné ve svém dvaadvacátém závodu ve Světovém poháru unesla psychický tlak a do cíle dojela o 59 setin dřív než Hansdotterová. Třetí skončila Nina Lösethová z Norska, která na Vlhovou ztratila 65 setin. Strachová, která v Aare byla při SP dvakrát třetí v letech 2009 a 2015, měla na vítězství manko 1,38 sekundy.

Rodačka z Liptovského Mikuláše Vlhová senzačně vstoupila do seriálu před třemi lety v Semmeringu, kde obsadila jedenácté místo, ale pak se dva roky nedostala do druhého kola. Do letošní sezóny bodovala pouze třikrát, ale růžky vystrčila už v minulém závodu v Aspenu, kde obsadila jedenácté a sedmé místo.

V Aare nestartovala suverénka dosavadního průběhu sezóny Američanka Mikaela Shiffrinová. Mistryně světa a olympijská vítězka ve slalomu si v sobotu při zkušební jízdě před obřím slalomem poranila koleno a místo závodů vyrazila do USA na detailní vyšetření.

Další česká slalomářka na startu Gabriela Capová při teprve druhém startu v SP nabrala v prvním kole ztrátu 6,08 sekundy a obsadila 46. místo

Kristoffersen vede slalom SP ve Val d'Isere, Krýzl nepostoupil

Norský lyžař Henrik Kristoffersen vyhrál úvodní slalom Světového poháru ve Val d'Isere a připsal si páté vítězství v seriálu v kariéře. Druhé místo obsadil díky nejrychlejší jízdě druhého kola Rakušan Marcel Hirscher a po vítězství v sobotním obřím slalomu opět navýšil vedení v průběžném hodnocení SP. Český závodník Kryštof Krýzl do 2. kola nepostoupil a obsadil 38. místo.

Kristoffersen byl v prvním kole nejrychlejší a svou pozici uhájil i díky tomu, že na Hirschera měl náskok 1,66 sekundy. Rakouský vítěz Světového poháru z posledních čtyř sezón byl po prvním kole až osmý. Další Nor Sebastian Foss-Solevaag, po úvodní jízdě druhý, i Francouz Alexis Pinturault, v prvním kole třetí, druhou část závodu po chybě nedokončili. Třetí místo obsadil Felix Neureuther z Německa, který se dostal na třetí příčku i v celkovém pořadí SP.

Krýzl v sobotu ve francouzském zimním středisku bodoval potřetí v řadě v seriálu 20. místem v obřím slalomu, dnes za Kristoffersenem v prvním kole zaostal o 3,47 sekundy. Od postupující třicítky ho dělilo 63 setin sekundy. Adam Kotzmann 1. kolo nedokončil.