Jakš doběhl v Toblachu jednadvacátý, Nováková skončila poslední a odstoupila z Tour

Toblach

Běžec na lyžích Martin Jakš skončil jednadvacátý v závodu Světového poháru na deset kilometrů volnou technikou v italském Toblachu. Zvítězil Nor Finn Haagen Krogh o 3,6 vteřiny před krajanem Martinem Johnsrudem Sundbym, který si tak po šesté etapě upevnil vedení v Tour de Ski. V závodu žen na 5 km volně dojela Petra Nováková vyčerpaná na posledním 46. místě a vzápětí z celé Tour odstoupila. Překvapivou vítězkou se stala Američanka Jessica Digginsová, která za sebe odsunula čtveřici favorizovaných Norek. Druhá byla o devět desetin sekundy Heidi Wengová, třetí dojela Ingvild Flugstad Östbergová a dál vede Tour de Ski.

Martin Jakš (v bílém) před startem závodu Tour de Ski v Oberstdorfu.

Jakš na trati ztratil na vítěze 47,1 sekundy. "Bylo to lepší než v Německu. Před závodem jsem si dával za cíl dojet Baumanna, který byl v celkovém pořadí asi 20 sekund přede mnou, a to se mi povedlo," řekl lyžař na svazovém webu.

V pořadí Tour de Ski si Jakš o místo polepšil na 22. pozici. Za elitní desítkou, na kterou chtěl před startem Tour de Ski útočit, zaostává dvě etapy před koncem o více než dvě minuty.

Krogh se celý závod pohyboval na mezičasech v nejlepší trojici. V druhé části těsně prohrával se Sundbym, ale v cíli byl rychlejší.

V celkovém pořadí tour útočí Sundby, který suverénně vede i hodnocení SP, na vítězný hattrick a v čele už má náskok skoro minutu a půl před dalším krajanem Petterem Northugem. Krogh se posunul na čtvrté místo, ale má odstup přes dvě minuty.

Nováková startovala s číslem jedna a na mezičasu 1,7 km ještě figurovala na 16. místě. Pak ale začala ztrácet a za vítězkou nakonec zaostala téměř o dvě minuty. "Dojela úplně vyčerpaná a s reprezentačním lékařem řešíme její zdravotní stav," řekl ČTK vedoucí týmu Lukáš Sacher. Nováková se poté rozhodla ze své druhé Tour odstoupit.

Lékař ocenil vůli Novákové

Důvodem pro odstoupení Petry Novákové jsou zdravotní potíže, které se projevily v průběhu dnešního pětikilometrového závodu volnou technikou. „Petra ujela 500 metrů, pak přišla prakticky úplně o sílu a dojela opravdu jen silou vůle. Myslím, že většina jiných závodníků a závodnic by v jejím stavu sundala číslo ještě na trati a nechala se do cíle dovézt," vyzdvihuje vůli české bojovnice lékař národního týmu Martin Koldovský, v jehož péči Petra Nováková po dojezdu byla.

„Příčin může být více, ale všechny já na místě bez jakéhokoli vyšetřovacího zázemí říct nemůžu. Petru jsme radši z Tour stáhli a posíláme ji na vyšetření do České republiky," upřesnil Koldovský s tím, že zdravotní stav Novákové mohl ovlivnit už její výsledky v Oberstdorfu. „My jsme to přičítali Petřině pádu, ale možná už byly kořeny tam."

Petra Nováková je každopádně v pořádku a momentálně už i na cestě do České republiky. „Během závodu se mi udělalo špatně, nevím z jakého důvodu. Teď mířím domů na vyšetření, která řeknou víc, a doufám, že se budu moct brzy vrátit na lyže!" věří 22letá naděje českého běžeckého lyžování, které před dnešní etapou patřilo 27. místo v celkovém pořadí Tour de Ski.

Oba zbývající závody Tour de Ski se pojedou o víkendu ve Val di Fiemme. V nedělním finále běžce tradičně čeká náročný výběh do sjezdovky Alpe Cermis.