Česko má mistra světa! Sdruženář Portyk vybojoval juniorské zlato

Rašnov

Sdruženář Tomáš Portyk se stal ve svém posledním individuálním startu mezi juniory mistrem světa. Další český reprezentant Lukáš Daněk skončil na šampionátu v rumunském Rašnově čtvrtý. Běžkyně na lyžích Petra Nováková po úterním bronzu v závodu na 10 km klasickou technikou v kategorii do 23 let další medaili nepřidala, na volné desítce skončila pátá.

Sdruženář Tomáš Portyk

Portyk si dnes vynahradil zklamání z prvního závodu v Rašnově. V něm předvedl devatenáctiletý sdruženář z Lomnice nad Popelkou nejdelší skok, ale upadl, zlomil lyži a kvůli bodovým srážkám skončil v první části až třiadvacátý. Do běhu na 10 km o den později nakonec nenastoupil, protože byl po pádu mírně otřesen.

"Naštěstí jsem se chytil při středečním závodu družstev a začal jsem si znovu věřit. Před startem jsem se zdravě nabudil. Uvědomil jsem si, že mám poslední šanci, jak získat medaili," uvedl Portyk v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Skokanská část druhého závodu sdruženářů byla zrušena, takže junioři startovali do běhu na 5 km podle výsledků pondělního provizorního skokanského kola. "Mám docela slušnou pozici," konstatoval Portyk před během. Na trať se vydal druhý sekundu za Estoncem Kristjanem Ilvesem a 12 sekund před Němcem Terencem Weberem.

O vítězství Portyk rozhodl v závěrečném kopci, v kterém sdruženář Dukly Liberec nastoupil a soupeřům ujel. "To byla moje taktika. Když jsem se ohlédl a viděl, že mám dvacet metrů náskok, už jsem věděl, že zvítězím," řekl Portyk, který po juniorské medaili toužil několik let. V cíli byl o pět sekund dříve než oba jeho nejbližší soupeři.

Byl nabuzený, všiml si kouč Šablatura

"Po tom hrůzostrašném pádu na hlavu jsme byli všichni rádi, že se nezranil. On se však neuvěřitelně rychle oklepal a předvedl v plné formě. Až jsme ho museli brzdit, aby po startu nepřepálil tempo, jak byl nabuzený," řekl trenér Marek Šablatura.

V náročných podmínkách si Portyk pochvaloval dobře připravené lyže. "Správně namazat bylo nesmírně těžké. Jeden den tekla voda, druhý zase stopa zmrzla. Byl jsem moc rád, že mi lyže půjčili běžci. Nevím přesně kdo, ale byly označené jménem Lukáš Bauer! Takže běžcům i Lukášovi moc děkuji," řekl sdruženář.

Osmnáctiletý Daněk na čtvrtém místě ztratil na Portyka už přes 48 sekund. Ondřej Pažout, bronzový z nedávné olympiády mládeže v Lillehammeru, byl desátý. "Takový výsledek historie česká severská kombinace nepamatuje," uvedl Šablatura.

Portyk má za sebou už starty na olympijských hrách i dvou světových šampionátech seniorů. Už tři roky závodí mezi elitou ve Světovém poháru, v kterém si v této sezóně vylepšil desátým místem maximum. Na juniorském MS se představil už pošesté, jeho nejlepším výsledkem dosud bylo čtvrté místo z loňského šampionátu v Almaty.

Z českých sdruženářů před ním dokázal juniorský světový titul získat naposledy Milan Kučera v roce 1991 v Reit im Winklu. Na MS juniorů a lyžařů do 23 let získala česká výprava zlato poprvé od roku 2009, kdy běžec Aleš Razým zvítězil ve sprintu mezi třiadvacítkami.

Mistrovství světa juniorů a do 23 let v klasickém lyžování v Rašnově (Rumunsko):