Prevc si v Planici dolétl pro rekordní výhru, Koudelka sedmnáctý

Slovinský mistr světa Peter Prevc vybojoval na Světovém poháru v letech na lyžích doma v Planici rekordní 14. vítězství v sezóně. Ve 23 letech potvrdil současnou dominanci. Glóbus za triumf v seriálu má Prevc jistý už od konce února, vyhrál také letošní ročník Turné čtyř můstků, titul na šampionátu v letech a po dnešku je v SP novým rekordmanem. Při jeho dalším představení byl Roman Koudelka sedmnáctý.

Roman Koudelka

Prevc překonal 14. vítězstvím dosavadní rekord Rakušana Gregora Schlierenzauera ze sezony 2008/09. K další výhře vykročil ze třetího místa po prvním kole, na druhý pokus dolétl Slovinec na 232,5 metru a triumfoval s náskokem 7,5 bodu. Jeho bodový zisk v sezóně 2123 je rovněž novým rekordem, navíc má před sebou ještě dva individuální závody.

"Rekordy pro mě nic zvláštního neznamenají. Budu na ně myslet, až skončím," řekl Prevc. Naopak ho potěšilo, že dokázal vyhrát v domácím prostředí. "Závodit v Planici je něco mimořádného. Zvlášť když slyšíte, jak lidé křičí, když ohlašují vaše jméno. A když se vám skok podaří, tak si to prostě vychutnáváte," řekl suverén této sezóny.

Na pódium Prevce doprovodili Nor Johann Andre Forfang a krajan Robert Kranjec, který ve finálovém kole předvedl nejdelší let dne 241,5 metru. Šestý byl japonský veterán Noriaki Kasai, jenž dnes oslavil ve 43 letech jubilejní už 500. start ve Světovém poháru.

Koudelka předvedl vyrovnané skoky 211,5 a 208 metrů, v průběžném pořadí SP vypadl z elitní desítky a je jedenáctý s minimální ztrátou. Na body dnes dosáhl i čtyřiadvacátý Lukáš Hlava.

Dnešní závod v Planici nahradil nedělní větrný v Titisee-Neustadtu. V pátek a v neděli jsou ve Slovinsku na programu zbývající dva podniky, mezi nimi v sobotu budou skokané létat v rámci družstev.