Bauer dojel v generálce před ZOH desátý

DAVOS

Běžec na lyžích Lukáš Bauer obsadil v neděli desáté místo v posledním závodě před olympijskými hrami v Turíně. Český reprezentant zaostal na trati 15 kilometrů klasickou technikou v Davosu téměř o padesát sekund za vítězem Jensem Arnem Svartedalem z Norska, jenž se krátce před třicátými narozeninami dočkal premiérového vítězství v distančním závodě Světového poháru.

Lukáš Bauer

Bauerovi vyšla především první polovina závodu, kdy se na mezičase pohyboval mezi prvními pěti. V závěrečných kilometrech však neodolal nástupu dalších běžců a těsně uhájil postavení v elitní desítce. Na olympijské trati 15 km klasicky byl osmadvacetiletý lyžař lepší pouze před měsícem v Otepää, kde obsadil druhé místo.

Nikdo další z českých reprezentantů-olympioniků dnes na body v Davosu nedosáhl - Martin Koukal byl 49., Jiří Magál 62. a o sedm příček za ním Milan Šperl.

Svartedal porazil o dvacet sekund svého rakouského vrstevníka Martina Taubera, jenž si nečekaně doběhl pro první místo na stupních vítězů v kariéře. Třetí skončil Francouz Vincent Vittoz, průběžné hodnocení SP dál vede Němec Tobias Angerer, který byl šestý.

Prvním závodem na olympijských hrách v Turíně bude přesně za týden skiatlon na 2x15 km klasicky a volně.

Klasickou desítku vyhrála Kuitunenová

Finská běžkyně na lyžích Virpi Kuitunenová triumfovala suverénním způsobem v generálce na blížící se olympijské hry v Turíně. Nedělní závod na 10 kilometrů klasickou technikou vyhrála v Davosu s více než půlminutovým náskokem a po třech druhých místech si připsala první vítězství v sezoně Světového poháru.

Kuitunenová se dostala v průběžném hodnocení seriálu na čtvrté místo a odsunula na šestou příčku Kateřinu Neumannovou. Česká medailová naděje pro Turín stejně jako například vedoucí závodnice SP Marit Björgenová z Norska v Davosu nestartovala.

Kuitunenová, jež obsadila v sobotním sprintu druhé místo, vedla na všech mezičasech kromě mety 2,1 km, kdy ji těsně předstihly Kanaďanky Sara Rennerová a Beckie Scottová. Zámořským běžkyním však postupem času došly síly, druhá Rennerová ztratila 31,8 sekundy. Scottová klesla na čtvrtou příčku, pro premiérové umístění na stupních vítězů v sezóně si dojela třetí Petra Majdičová ze Slovinska.

Jediná česká reprezentantka ve startovním poli Kamila Rajdlová na body nedosáhla, na 35. pozici jí chybělo k elitní třicítce deset sekund.

Prvním ženským závodem na olympijských hrách v Turíně bude přesně za týden skiatlon na 2x7,5 km.