Nor Northug vyhrál skiatlon SP ve Falunu

Falun

Norský běžec na lyžích Petter Northug vyhrál středeční skiatlon Světového poháru ve švédském Falunu. Northug vyšel vítězně z hromadného finiše šestadvaceti běžců v závodu na 2x10 kilometrů klasickou a volnou technikou. Nejlepší český závodník Jiří Magál skončil jednadvacátý, stříbrný olympijský medailista z klasické patnáctky Lukáš Bauer byl o sedm míst horší.

Dvacetiletý Northug si zajistil premiérovou výhru ve Světovém poháru s náskokem pěti desetin sekundy. Za ním projela cílem shodně trojice běžců a fotofiniš rozhodl o tom, že druhý skončil Němec Tobias Angerer, který si čtyři závody před koncem sezony upevnil vedení v průběžném pořadí. Třetí byl jeho krajan Axel Teichmann a "bramborová medaile" zbyla na Nora Torda Aslea Gjerdalena.

Na jednoduché trati se až do finiše udržela početná skupina běžců. Magál se posledních pět kilometrů marně snažil na profilu bez příkrých stoupání pole roztrhat. V cílové rovině se propadl a dojel jednadvacátý s odstupem 5,3 vteřiny. Bauer se v čele neobjevoval a neměl síly bojovat o stupně vítězů.

Další český běžec Milan Šperl získal body do SP za 26. místo, Martin Koukal se o čtyři místa do bodované třicítky nevešel.