Rakouský lyžař Raich vyhrál poprvé Světový pohár

ŠIGAKOGEN

Rakušan Benjamin Raich si čtyři závody před koncem sezóny zajistil celkové vítězství ve Světovém poháru ve sjezdovém lyžování. K premiérovému zisku velkého Křišťálového glóbu mu ve slalomu v japonském Šigakogenu stačilo čtvrté místo. Závod vyhráli na setinu shodným časem Fin Kalle Palander a další Rakušan Reinfried Herbst. Třetí skončil Kanaďan Thomas Grandi.

"Byl to perfektní den. Nebylo to jednoduché, čtvrté místo je ale dobré, zvlášť, když už teď mám jistý celkový titul," řekl po závodě dvojnásobný olympijský vítěz Raich, jenž vítězství věnoval svému trenérovi a rodině.

Díky 50 bodům za čtvrté místo má nyní Raich na svém kontě už nedostižných 1310 bodů. Nor Aksel Lund Svindal, třetí muž průběžného pořadí, který měl jako jediný teoretickou šanci Rakušana předstihnout, dnes obsadil po nevydařeném prvním kole osmé místo a ztrácí už 500 bodů. Rakušan Michael Walchhofer, jemuž patří průběžné druhé místo, na slalomy do Japonska nepřicestoval a předem se tak vyřadil z boje o titul.

Raich se celkovým triumfem zařadil po bok krajanů Karla Schranze, Hermanna Maiera a Stephana Eberhartera, kteří rovněž dokázali získat velký Křišťálový glóbus. Rakouští lyžaři trofej získali v šesti z posledních sedmi sezon, jejich nadvládu vloni narušil Američan Bode Miller.

Češi nebodovali

"Někdy jsme hodně pod tlakem, protože lyžování je v Rakousku sportem číslo jedna a lidé chtějí vidět Benjamina Raicha, Hermanna Maiera či Reinfrieda Herbsta na vrcholu stupňů vítězů," řekl Raich. Velký problém to prý ale pro něho není. "Už jsem dokázal, že jsem dobrý lyžař," dodal.

Čeští lyžaři v Šigakogenu stejně jako v pátek nebodovali. Filip Trejbal obsadil v prvním kole 48. místo, Ondřej Bank skončil na 52. příčce.

Příští týden při finále Světového poháru se osmadvacetiletý Raich představí vedle slalomu a super-G i v obřím slalomu, v němž má rovněž šanci na celkový titul. Před posledním závodem vede průběžné pořadí o 19 bodů před Italem Massimilianem Blardonem.

O slalomářský titul budou ve švédském Aare bojovat vedoucí Giorgio Rocca, jenž se dnes v Šigakogenu musel spokojit s děleným osmým místem, a Pallander. "Zrovna jsem zjistil, že jsem 52 bodů za Roccou," řekl Fin, jenž se na olympijské sjezdovce dělil o vítězství i před třemi lety. "V Aare bude (Rocca) hodně pod tlakem, já naopak vůbec. Bylo by samozřejmě hezké získat celkový titul ve slalomu, potřeboval bych ale hodně štěstí," dodal Pallander.

Výsledky - slalom:
1. Palander (Fin.) 1:40,60 min. (50,25+50,35) a Herbst (Rak.) 1:40,60 (50,86+49,74), 3. Grandi (Kan.) 1:40,93 (50,87+50,06), 4. Raich (Rak.) 1:40,95 (50,48+50,47), 5. Larsson (Švéd.) 1:41,11 (50,81+50,30), 6. Sasaki 1:41,13 (51,24+49,89), 7. Minagawa (oba Jap.) 1:41,38 (51,63+49,75), 8. Svindal (Nor.) 1:41,53 (51,66+49,87) a Rocca (It.) 1:41,53 (50,66+50,87), 10. Ligety (USA) 1:41,64 (52,24+49,40), ...48. Trejbal 54,80, 52. Bank (oba ČRú 55,63.