Angerer vyhrál jako třetí Němec za sebou SP běžců na lyžích

OSLO

Německý běžec na lyžích Tobias Angerer vyhrál hodnocení Světového poháru a navázal na výkony krajanů Axela Teichmanna a Reneho Sommerfeldta z minulých dvou let. Angerer sice ve volné padesátce na Holmenkollenu nebodoval, ale dva závody před koncem sezóny má nedostižný náskok 247 bodů. V Oslo vyhrál Švéd Anders Södergren, nejlepší Čech Milan Šperl byl sedmnáctý.

Osmadvacetiletý Angerer v této sezoně zvítězil v pěti závodech Světového poháru a zaznamenal další tři výsledky na stupních vítězů. Na olympijských hrách Turíně nicméně jako jeden z favoritů získal jen bronz na klasické patnáctce. Dnes obsadil 40. místo téměř osm minut za Södergrenem, jenž v kultovním místě klasického lyžování získal první triumf v kariéře.

Třiadvacet sekund za Švédem, který se držel mezi nejlepšími třemi po celý průběh intervalového závodu, skončil olympijský vítěz z této disciplíny Ital Giorgio di Centa. Třetí skončil překvapivě Němec Tom Reichelt, jenž zaznamenal největší úspěch kariéry.

Průběžné třetí místo dlouho patřilo Jiřímu Magálovi, jenž měl ještě před metou 40. kilometru více než dvacetisekundový náskok na čtvrtého, ale došly mu síly a propadl se na dvaadvacátou pozici. Ještě hůře dopadl italský mistr světa Pietro Piller Cottrer, který zhruba deset kilometrů před cílem vedl, pak však odpadl a závod nedokončil.

Šperl dosáhl dnešním sedmnáctým místem nejlepšího výsledku v sezoně Světového poháru, na Södegrena ztratil přes pět minut. Lukáš Bauer, Dušan Kožíšek, ani Martin Koukal se do bodované třicítky nedostali.

Výsledky - 50 km volnou technikou:
1. Södergren (Švéd.) 2:10:42,5 hod., 2. Di Centa (It.) -23,1, 3. Reichelt (Něm.) -43,0, 4. Jonnier (Fr.) -53,3, 5. Aasen -1:22,0, 6. Gaustad -1:22,4, 7. Skjeldal (všichni Nor.) -2:28,0, 8. Similä (Fin.) 2:54,8, 9. Clara (Fr.) -3:29,1, 10. Babikov (Rus.) -3:29,5, ...17. Šperl -5:03,0, 22. Magál -5:30,7, 38. Bauer -8:29,5, 47. Kožíšek -12:34,1, 51. Koukal (všichni (ČR) -13:21,2.