Běžkyně Björgenová má blíž k titulu v SP

Běžkyně na lyžích Marit Björgenová vyhrála středeční sprint v čínském Čchang-čchunu a přiblížila se obhajobě vítězství ve Světovém poháru. Před posledním závodem sezóny, nedělním skiatlonem v japonském Sapporu, zvýšila svůj náskok před Kanaďankou Beckie Scottovou na 66 bodů.

Kilometrový sprint mužů volnou technikou vyhrál Švéd Thobias Fredriksson. Druhý skončil Švýcar Christoph Eigenmann, který ve fotofiniši odsunul na třetí místo Američana Andrewa Newella. Pro oba to bylo první umístění na stupních vítězů v kariéře.

Björgenová si díky dnešnímu triumfu zajistila vítězství ve sprintu Světového poháru. V konečném pořadí předstihla o šest bodů krajanku Ellu Gjömleovou, která dnes skončila třetí. Scottovou porazila Björgenová o 18 bodů.

Mezi muži se ze sprinterského titulu radoval Björn Lind ze Švédska. Dvojnásobný olympijský vítěz sice v dnešním finále zlomil hůlku a doběhl čtvrtý, i to mu ale k uhájení náskoku před Fredrikssonem stačilo.

"Tahle sezóna byla fantastická a je krásný pocit vyhrát sprinterský pohár," řekl Lind, jehož v posledních týdnech trápilo nachlazení. "Nebyl jsem si jistý, zda budu moci vůbec nastoupit. Jsem ale rád, že jsem to udělal, i když ne úplně všechno vyšlo. Měl jsem problémy s hůlkou, a to mi pokazilo celý závod," dodal.

Čeští běžci ani běžkyně v Čchang-čchunu nestartovali.

Výsledky (1 km volně):
Muži:
Finále A: 1. Fredriksson (Švéd.) 1:47,1 min., 2. Eigenmann (Švýc.) -0,7, 3. Newell (USA) -0,7, 4. Lind (Švéd.) -41,7. Finále B: 5. Rönning 1:51,1, 6. Kjölstad (oba Nor.) -0,4, 7. Östberg (Švéd.) -0,5, 8. Ročev (Rus.) -1,0.
Pořadí SP (po 23 z 24 závodů):
1. Angerer (Něm.) 805 bodů, 2. Hetland 568, 3. Svartedal (oba Nor.) 537, 4. Lind 531, 5. Vittoz (Fr.) 482 6. Ročev 443, ...19. Bauer 235, 40. Magál 131, 77. Šperl 56, 83. Řezáč 50, 85. Koukal 47, 99. Kožíšek 38, 155. Jakš 6, 170. Razým (všichni ČR) 3.
Ženy:
Finále A: 1. Björgenová (Nor.) 1:58,4, 2. Scottová (Kan.) -1,0, 3. Gjömleová -1,2, 4. Strömová (obě Nor.) -4,7. Finále B: 5. Crawfordová (Kan.) 2:04,4, 6. Künzelová (Něm.) -0,3, 7. Öhrstigová (Švéd.) -1,0, 8. Anderssonová (Švéd.) -1,0.
Průběžné pořadí SP (po 23 z 24 závodů): 1. Björgenová (Nor.) 986, 2. Scottová 920, 3. Čepalovová (Rus.) 756, 4. Sachenbacherová-Stehleová (Něm.) 656, 5. Kuitunenová (Fin.) 620, 6. Neumannová (ČR) 610, ...68. Rajdlová 31, 79. Janečková 18, 92. Markelová (všechny ČR) 13.