Björndalen vyhrál šedesátý biatlonový závod, Dostál byl osmý

KONTIOLAHTI

Pro šedesáté vítězství v kariéře si v sobotu doběhl norský biatlonista Ole Einar Björndalen. Ve stíhacím závodu na Světovém poháru ve finském Kontiolahti potvrdil excelentní běžecké schopnosti a k prvnímu místu se probojoval ze šestnáctého na startu. Oproti sprintu si polepšil i Roman Dostál a jako osmý skončil podruhé za sebou v elitní desítce.

Pětinásobný olympijský vítěz Björndalen byl již po druhé střelbě druhý a zařadil se za Rusa Sergeje Rožkova, na ně se postupně dotáhl i Francouz Raphael Poirée, jedoucí ve žlutém dresu jako vedoucí muž Světového poháru. Rožkova zdržel v závěru jeden trestný okruh a ve finiši Poiére na norského fenoména nestačil. Björndalen tak na něj stáhl ztrátu v pořadí SP na osmnáct bodů.

Dostál zvládl první polovinu stíhačky střelecky čistě a v jednu chvíli byl průběžně třetí, ale na úvodní "stojce" si pohoršil. Po dvou trestných kolech klesl na deváté místo, pak si přidal ještě jednou 150 metrů navíc. V cíli byl nicméně jako osmý a připsal si cenné skalpy Němce Ricca Grosse, který jako jediný ze všech 58 startujících střílel bezchybně, i vítěze čtvrtečního sprintu Carla Johana Bergmana ze Švédska.

Zdeněk Vítek minul sedm terčů a klesl na 19. příčku, těsně za bodovanou pozicí zůstal Jaroslav Soukup, který předvedl velkou stíhací jízdu a coby poslední startující předběhl polovinu soupeřů. Na své první body v kariéře ale nakonec nedosáhl. Michalu Šlesingrovi stíhačka nevyšla a doběhl předposlední.

Wilhelmová má na dosah vítězství v SP biatlonistek

Švédská biatlonistka Anna Carin Olofssonová vyhrála i druhý závod SP ve finském Kontiolahti. V sobotní stíhačce na 10 kilometrů využila nejvýhodnější startovní pozice a zopakovala svůj triumf ze čtvrtečního sprintu. Druhá doběhla olympijská šampiónka Kati Wilhelmová, která tak má blízko k celkovému vítězství v seriálu.

Do konce sezóny biatlonistkám scházejí čtyři závody, tři nejhorší výsledky se budou každé závodnici škrtat. Wilhelmová vede o 175 bodů a souboj o celkové prvenství může rozhodnout již v nedělním závodu s hromadným startem. Za každé vítězství je padesát bodů, pokud se nerozhodne ve Finsku, bude jasno za týden v Oslu.

Po dvou vítězstvích za sebou v Kontiolahti se stala největší soupeřkou Wilhelmové švédská závodnice Olofssonová, která se probojovala na druhé místo v průběžném pořadí. Jediná česká biatlonistka na startu Zdenka Vejnarová nasbírala stejně jako vítězka tři trestná kola a z 55. místa na startu si polepšila na třiačtyřicáté.

SP v biatlonu - Kontiolahti (Fin.)
Muži - stíhací závod
1. Björndalen (Nor.) 36:18,01 (3 tr. kola), 2. Poirée (Fr.) -4,8 (2), 3. Berger (Nor.) -29,0 (3), 4. Fischer (Něm.) -39,0 (4), 5. Vuillermoz (It.) -42,8 (2), 6. Rožkov (Rus.) -48,9 (1), 7. Birnbacher (Něm.) -49,4 (3), 8. Dostál (ČR) -57,7 (3), 9. Bergman (Švéd.) -1:07,4 (4), 10. Gross (Něm.) -1:13,4 (0), ...13. Vítek -2:25,9 (7), 31. Soukup -3:14,7 (5), 53. Šlesingr (všichni ČR) -7:15,4 (8).
Pořadí SP (po 22 z 26 závodů)
1. Poirée 637 bodů, 2. Björndalen 619, 3. Fischer 599, 4. Hanevold (Nor.) 513, 5. Rösch 512, 6. Greis (oba Něm.) 470, ...25. Dostál 207, 33. Vítek 133, 34. Šlesingr 123, 56. Moravec 46, 68. Holubec (oba ČR) 20.
Ženy - stíhací závod
1. Olofssonová (Švéd.) 33:53,6 (3 tr. kola), 2. Wilhelmová (Něm.) -17,5, (3), 3. Zubrilovová -40,6 (2), 4. Sokolovová (obě Běl.) -1:26,3 (2), 5. Baverelová-Robertová (Fr.) -1:30,5 (3), 6. Ponzaová (It.) -1:53,5 (4), 7. Bergerová (Nor.) -2:00,0 (4), 8. Anisimovová (Rus.) -2:05,1 (3), 9. Dislová -2:10,5 (3), 10. Apelová (obě Něm.) -2:12,4 (3), ...43. Vejnarová (ČR) -5:47,8 (3).
1. Wilhelmová 840, 2. Olofssonová 665, 3. Baillyová (Fr.) 590, 4. Glagowová (Něm.) 567, 5. Dislová 545, 6. Išmuratovová (Rus.) 476, ...54. Vejnarová 32, 65. Holubcová 16, 69. Rezlerová 12, 81. Česneková (všechny ČR) 4.