Björndalen vyhrál počtvrté v kariéře biatlonový SP

Oslo

Norský biatlonista Ole Einar Björndalen obhájil celkový triumf ve Světovém poháru a vyhrál prestižní seriál počtvrté v kariéře. Pětinásobný olympijský vítěz potvrdil zisk Křišťálového glóbu sobotním vítězstvím v předposledním závodě sezóny, stíhačce na 12,5 km před domácím publikem na Holmenkollenu.

Björndalen už měl nicméně titul jistý před závodem, neboť do něj nenastoupil jeho nejbližší pronásledovatel Raphael Poirée. Před závěrečným dílem sezony má slavný Nor nedostižný náskok 79 bodů.

Francouz obsadil ve čtvrtečním sprintu až 44. místo, čímž přišel nejen o vítězství v hodnocení disciplíny, ale prakticky i o možnost celkové výhry. Björndalen přitom v první části sezony kvůli olympijským hrám v Turíně hodně závodů vynechal, trhákem v závěru však dokázal titul obhájit.

Dvaatřicetiletý Nor si tak částečně spravil náladu po vystoupení v San Sicariu, kde po zlaté smršti v Salt Lake City získal nečekaně jen dvě stříbra a jeden bronz. Světový pohár vyhrál po letech 1998, 2003 a 2005 počtvrté a vyrovnal tak rekordní historický zápis Poiréeho a Franka Ullricha.

Šlesinger si o příčku pohoršil

Björndalen dnes vyrazil na trať po výhře ve sprintu s více než čtyřicetisekundovým náskokem, který sice po čtyřech chybách na střelnici prohospodařil, 62. vítězství v kariéře si však vzít nenechal. Poláka Tomasze Sikoru porazil o 5,6 sekundy, bezchybného Němce Ricca Grosse o 7,1.

Norský fenomén má nyní na kontě stejně výher ve Světovém poháru jako rakouská sjezdařská legenda ze sedmdesátých let Annemarie Moserová-Pröllová. Z lyžařských disciplín má Björndalen před sebou už pouze Švéda Ingemara Stenmarka, který slavil dokonce 86 triumfů.

O jednu příčku oproti sprintu si pohoršil nejlepší z českých reprezentantů Michal Šlesingr, jenž obsadil po třech zaváháních na střelnici dvanáctou příčku. Potvrdil tak svou účast v nedělním finále sezony s hromadným startem určeném pro nejlepších 30 závodníků SP.

Do dvacítky se vešli i další dva členové nastupující generace českých biatlonistů. Dvaadvacetiletý Ondřej Moravec obsadil 18. pozici, hned za ním byl o rok starší mistr Evropy Jaroslav Soukup, pro nějž je dnešní výsledek nejlepším v kariéře Světového poháru. Tomáš Holubec klesl z bodovaného umístění na 43. pozici.

Výsledky - stíhací závod na 12,5 km:
1. Björndalen (Nor.) 33:27,30 (4 tr. okruhy), 2. Sikora (Pol.) -5,6 (2), 3. Gross (Něm.) -7,1 (0), 4. Defrasne (Fr.) -53,7 (3), 5. Bergman (Švéd.) -58,6 (2), 6. Andresen (Nor.) -58,6 (3), 7. Bricis (Lot.) -1:06,3 (3), 8. Rožkov (Rus.) -1:09,2 (1), 9. Birnbacher (Něm.) -1:09,7 (3), 10. Valjullin (Běl.) -1:19,5 (0), ...12. Šlesingr -1:35,7 (3), 18. Moravec -1:56,2 (1), 19. Soukup -1:59,5 (3), 43. Holubec (všichni ČR) -3:53,8 (3).