Po vítězství Tjörhomové se v Oslu s biatlonem loučily dvě legendy

Oslo

Vítězstvím domácí Norky Lindy Tjörhomové a loučením dvou legend vyvrcholil v neděli v Oslu Světový pohár biatlonistek. V závodu s hromadným startem pro třicet nejlepších poslala Tjörhomová jen jednu ránu mimo terč a navíc rychle běžela. V cíli byla po 12,5 kilometru o dvanáct sekund dříve než druhá Francouzka Sandrine Baillyová.

Celková vítězka poháru Němka Kati Wilhelmová zakončila životní sezónu pátým místem, po němž převzala Křišťálový glóbus a s ním spojenou prémii 20 000 eur od Mezinárodní biatlonové unie. Na vítězku dnes nejlepší závodnice sezony ztratila tři čtvrtě minuty.

Na medailových příčkách chyběla i olympijská vítězka ze závodu s hromadným startem Anna Carin Olofssonová, která po třech trestných okruzích doběhla čtvrtá.

Dislová a Poiréeová se loučily

Svědkem dvou velkých loučení bylo dnes deset tisíc fanoušků na stadiónu v Holmenkollenu - naposledy jim zamávaly při čestném kolečku domácí Liv Grete Poiréeová a německá legenda Uschi Dislová.

Jednatřicetiletá Poiréeová, majitelka křišťálové trofeje z roku 2004, na závěr kariéry skončila dvanáctá, o tři roky starší Dislová dojela až na konci závodního pole. Obě si ale užívaly spíše atmosféru poslední vrcholné soutěže, k níž už se budou vracet jen jako divačky.

Pro české biatlonistky zůstala účast mezi třicítkou nejlepších na hony vzdálená. Celkově skončila v SP nejvýše Zdenka Vejnarová na 55. místě, v celé sezoně však bodovala jen jednou díky sedmé příčce již na začátku prosince v Hochfilzenu.

Výsledky - závod s hromadným startem (12,5 km):
1. Tjörhomová (Nor.) 38:25,2 (1 tr. kolo), 2. Baillyová (Fr.) -12,3 (3), 3. Nazarovová (Běl.) -14,4 (1), 4. Olofssonová (Švéd.) -28,4 (3), 5. Wilhelmová (Něm.) -44,7 (3), 6. Gusevová -48,5 (3), 7. Išmuratovová (obě Rus.) -51,1 (1), 8. Glagowová (Něm.) -59,4 (2), 9. Bergerová (Nor.) -1:03,7 (2), 10. Denkingerová (Něm.) -1:07,3 (3).