Rubriky:

Lyže a snowboard

Johaugová má kvůli dopingu distanc, zmešká začátek SP

19. října 2016 11:44 - Oslo

Běžkyně na lyžích Therese Johaugová zmešká kvůli podezření z dopingu začátek sezóny Světového poháru. Norská antidopingová agentura, která případ osmadvacetileté hvězdy dál vyšetřuje, úřadující šampiónku na dva měsíce suspendovala.

 

Hakon Mosvold, ČTK/AP

"Therese považuje toto rozhodnutí za špatné, ale akceptuje ho," řekl obhájce Johaugové agentuře AFP. "Soustředíme se jen na to, abychom prokázali její nevinu, a chceme celou záležitost vyjasnit jak nejrychleji to půjde," dodal.

V oficiálním prohlášení, které zveřejnila prostřednictvím lyžařského svazu, Johaugová potvrdila, že se proti suspendaci neodvolá. "Zaměřím se na to, co je nejdůležitější: budu pracovat na úplném zproštění viny," uvedla.

Suverénka uplynulé sezóny a sedminásobná mistryně světa měla při mimosoutěžním odběru 16. září na soustředění v Itálii pozitivní test na steroid clostebol. Látka podle vyjádření norského svazu pocházela z krému Trofodermin, který jí několik týdnů před kontrolou doporučil týmový lékař Fredrik Bendiksen na ošetření rtů spálených od slunce.

Jednala v nevědomosti?

Norská antidopingová agentura hodlá kauzu důkladně prověřit. "Nezdá se, že sportovkyně jednala v naprosté nevědomosti," řekl předseda agentury Anstein Gjengedal. "Je ale důležité zdůraznit, že v této fázi nezaujímáme žádné stanovisko ohledně konečného trestu," dodal.

Podle právníka antidopingové agentury Nielse Kiära může podle mezinárodních pravidel následovat trest od dvouměsíční suspendace po čtyřletý zákaz startů. "Skutečnost, že byla nyní předběžně suspendována, naznačuje, že nese určitý podíl viny. Jak velký podíl to je, budeme nyní vyšetřovat," uvedl Kiär.

Vyšetřovatelé se zaměří i na doktora Bendiksena, který vzal vinu za pozitivní test na sebe a rezignoval na místo v reprezentačním týmu. "Už nyní je celkem zřejmé, že vše způsobilo léčivo podané doktorem. Musíme nyní zhodnotit i to, zda také on neporušil pravidla," dodal Kiär.

Předběžný distanc Johaugové vyprší 18. prosince, nová sezona SP startuje 26. listopadu ve finském středisku Ruka.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard