Rubriky:

Lyže a snowboard

Slovinská sjezdařská hvězda končí. Brala trofeje, rušno bylo kolem jejích kalhotek

20. října 2016 19:34 - Sölden

Žádný návrat. Konec! Slovinská hvězda sjezdového lyžování Tina Mazeová se po roční pauze rozhodla, že už se do závodění znovu nepustí. Dvojnásobná olympijská vítězka a čtyřnásobná mistryně světa oznámila před začátkem nové sezóny v Söldenu definitivní ukončení kariéry.

 

Alessandro Trovati, ČTK/AP

Třiatřicetiletá univerzálka se vloni v květnu rozhodla dopřát si pauzu od lyžování a vynechala uplynulý ročník Světového poháru. Během přestávky se věnovala odpočinku, studiu a také napsala knihu pro děti. V přípravném období byla k vidění s lyžemi, zpět na svahy už se ale naplno vracet nechce. Ráda by se ale rozloučila s fanoušky při lednovém domácím závodě SP v Mariboru. V sezóně se má stát expertkou pracující pro Eurosport.

Kromě získávání trofejí přitahovala pozornost i kvůli dalším záležitostem. V Garmisch-Partenkirchenu ji při závodech v roce 2013 hlídali osobní strážci poté, co jí v emailu poslaném organizátorům závodu někdo vyhrožoval smrtí.

Jindy se nepozdávalo Švýcarům její oblečení. Chtěli, aby lyžařská federace FIS zkontrolovala spodní prádlo Mazeové. Tedy přesněji to, zda vyhovuje pravidlům a má dostatečnou propustnost vzduchu. FIS pak vydala prohlášení, že kalhotky slovinské závodnice jsou v pořádku. Byla z toho aférka.

Mazeová na ni tehdy nahlížela s nadhledem. "Asi jsou mé kalhotky pro Švýcary moc sexy," řekla nejdříve a pak soupeřům poslala vzkaz na podprsence.

Během kariéry nastoupila Mazeová od roku 1999 ke 400 závodům SP, v nichž slavila 26 vítězství. V roce 2013 získala Křišťálový glóbus za celkové prvenství v SP s rekordním ziskem 2414 bodů a je jednou z šesti lyžařek historie, jež dokázala vyhrát závody SP ve všech pěti alpských disciplínách.

Na olympijských hrách v Soči triumfovala ve sjezdu a obřím slalomu, ve Vancouveru 2010 vybojovala dvě stříbra. Na světových šampionátech získala zlaté medaile za obří slalom, super-G, sjezd a kombinaci, ve sbírce má ještě pět stříbrných medailí.

vap, ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard