Rubriky:

Lyže a snowboard

Kateřina Neumannová se možná dočká zlata z Turína. Estonku vyšetřují kvůli dopingu

25. října 2016 13:29 - Praha

Češka Kateřina Neumannová se i dlouho po ukončení kariéry v běžeckém lyžování možná dočká dalšího olympijského zlata. Mezinárodní sportovní arbitráž CAS totiž začala řešit dopingovou kauzu dvojnásobné zlaté medailistky z Turína 2006, Estonky Kristiny Šmigunové. Pokud ji CAS z užití dopingu usvědčí, získá zlato ze skiatlonu právě Neumannová.

 

Profimedia.cz

Zpětné testování již před časem prokázalo, že Šmigunová měla v Turíně oba vzorky pozitivní. Situaci ale komplikuje fakt, že právníci estonské běžkyně zpochybňují výsledky testů i použité metody. Mezinárodní olympijský výbor se i kvůli tomu odmítá ke kauze vyjadřovat.

Dnes devětatřicetiletá Šmigunová-Vähiová, která před šesti lety ukončila kariéru, vedle vítězství ve skiatlonu ovládla v Turíně i závod na 10 km klasicky. V něm byla druhá Norka Marit Björgenová, Neumannová doběhla pátá. O tom, že si Estonka k triumfům pomohla nepovolenými prostředky, se spekulovalo již několik let.

Bude mít zlato i Bauer?

Neumannová, jež se kýženého olympijského zlata dočkala po čtyřech stříbrech a jednom bronzu ve svém posledním startu pod pěti kruhy na volné třicítce v Turíně, je v dodatečném přebírání medailí zběhlá. Kvůli později zjištěnému dopingu Rusek se dvakrát posunula v pořadí na OH v Salt Lake City 2002, kde nakonec byla dvakrát druhá, byť původně měla "jen" jeden bronz.

Spekuluje se, že pozitivní nález měl v Turíně i další Estonec Andrus Veerpalu. V tom případě by zlato z klasické patnáctky připadlo stříbrnému Lukáši Bauerovi.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard