Strachová byla v úvodním slalomu SP sedmá, vyhrála Shiffrinová

Česká lyžařka Šárka Strachová skončila v úvodním slalomu Světového poháru sedmá. Ve finském Levi vyhrála v sobotu Američanka Mikaela Shiffrinová, která navázala na pět triumfů z minulé sezóny. Druhá s odstupem 67 setin skončila Švýcarka Wendy Holdenerová, třetí příčku obsadila Slovenka Petra Vlhová. Za vítězkou Strachová zaostala zhruba o dvě sekundy, od stupňů vítězů ji dělila sekunda a čtvrt.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Slalom SP ve finském LeviVideo: sntv

Strachová si pro první závod v nové sezoně vylosovala jedničku. Výhodu čisté trati ale nezužitkovala. V prvním kole se před ni dostaly téměř všechny slalomářky ze sedmičlenné nejsilnější losované skupiny a navíc ještě osmnáctiletá Švýcarka Melanie Meillardová se startovním číslem 40.

Ve druhém kole Strachová udržela sedmou pozici z první poloviny závodu. Po projetí cílem se sice zařadila na průběžnou druhou příčku za Norku Maren Skjöldovou, ale pak jí pomohl výpadek obhájkyně malého křišťálového glóbu za slalom Fridy Hansdotterové ze Švédska.

Mrazivá atmosféra

"Sedmé místo sice není úplně podle mých představ, ale zase vím, na čem pracovat a co zlepšit do příště," uvedla Strachová na sociálních sítích. V Levi byla sedmá i předloni, lépe zde ve Světovém poháru skončila jen před 12 lety, kdy obsadila šesté místo. "Jinak to byl krásný závod, zimní mrazivá a slunečná atmosféra."

Shiffrinová, která musela vynechat část předchozí sezony kvůli zranění, potvrdila svoji suverenitu. Po prvním kole měla náskok 72 setin, a i když o jeho část ve druhé jízdě přišla, s přehledem zvítězila.

Ve slalomu jednadvacetiletá Američanka vyhrála podeváté za sebou, vítěznou sérii drží od února 2015. Po jubilejním dvacátém triumfu ve slalomu v kariéře ale nebyla úplně spokojená. "Wendy (Holdenerová) udělala velkou chybu v prvním kole, bez ní by byla ještě mnohem těžší soupeřkou. Také Petra (Vlhová) je velmi silná a zezadu se dere ještě mnoho závodnic. Zatím se necítím úplně dobře, ráda bych měla víc času na trénink," řekla.

Dvacátým triumfem ve slalomu se vyrovnala Chorvatce Janice Kosteličové. Víc slalomů než Shiffrinová a Kosteličová vyhrály jen Rakušanka Marlies Raichová (za svobodna Schildová), která zvítězila v 35 slalomech, a Švýcarky Vreni Schneiderová (34 vítězství) a Erika Hessová (21 vítězství).

Holdenerová byla posedmé ve slalomu SP na stupních vítězů. Kromě paralelního městského slalomu ve Stockholmu ale v této disciplíně ještě nevyhrála, druhou příčku obsadila popáté. Jednadvacetiletá Vlhová, která výkonnostně vylétla v předchozí sezoně, se prosadila na stupně vítězů počtvrté.

Žádná další česká lyžařka Strachovou do druhého kola nedoprovodila. Martinu Dubovskou na 33. příčce dělilo od finálové třicítky 11 setin sekundy, Gabriela Capová první kolo nedokončila.

Závod SP v sjezdovém lyžování v Levi (Finsko)