Krýzl byl v Levi patnáctý a má třetí nejlepší výsledek ve slalomu

Kryštof Krýzl skončil patnáctý na Světovém poháru v Levi a ve slalomu vybojoval třetí nejlepší výsledek v kariéře. Maximem třicetiletého lyžaře zůstala 12. příčka z Adelbodenu z ledna 2012, jednou byl ještě třináctý. Ve finské mlze v Levi vyhrál s více než sekundovým náskokem rakouský favorit Marcel Hirscher, byť byl jeho start nejistý kvůli nemoci.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Marcel Hirscher triumfoval v LeviVideo: sntv

Krýzl zajel v prvním kole se startovním číslem 34 dvanáctý čas mezi 85 slalomáři, ale ve druhé jízdě si po drobných chybách pohoršil. S výjimkou Hirschera, krále posledních pěti ročníků Světového poháru, měl Krýzl na ostatní soupeře v popředí malou ztrátu. Od stříbrného Michaela Matta českého lyžaře dělilo jen 81 setin.

"Jsem nadšený, že jsem se vrátil do špičky a dokázal, že s nimi mohu jezdit i z našich podmínek. Na slalomu jsem poslední dva roky hodně pracoval a věřím, že to nekončí," radoval se Krýzl. Právě v Levi naposledy ve slalomu bodoval, před dvěma lety tam skončil pětadvacátý.

Dnes byl před druhou jízdou nervózní. "Měl jsem to v hlavě. Na jednu stranu jsem chtěl závodit a zabojovat i o stupně. Ale na druhou jsem chtěl bodovat, dojet, nevypadnout. Proto jsem jel přece jen opatrněji," popsal taktiku v tiskové zprávě.

Jen jednou se ve Světovém poháru prosadil do elitní desítky, povedlo se mu to v superkombinaci ve Val d'Isere před osmi lety (9. místo). Z výsledku v Levi měl v cíli neskrývanou radost, neboť mu přípravu na dlouhé dva měsíce narušilo v létě zranění kotníku. "Teď už jsem o něm vůbec nevěděl. Takhle začít zimu, to je paráda. Kdyby mi to někdo říkal ještě před dvěma týdny, neuměl bych si to ani představit," dodal Krýzl.

Hirscher zajel v obou kolech nejrychlejší čas a s velkou převahou si dojel pro 40. pohárové vítězství. V historickém pořadí je pátý společně se Švýcarem Pirminem Zurbriggenem. Vede s 86 triumfy švédská legenda Ingemar Stenmark.

Sobotu přitom Hirscher strávil v posteli se zánětem středního ucha. "Fyzicky jsem se cítil už dneska dobře, ale včera to byla hrůza. Výsledek je úžasný," řekl hvězdný Rakušan, jenž na konci října zahájil sezonu druhým místem v obřím slalomu v Söldenu.

Za dvojicí Rakušanů Hirscher - Matt skončil na bronzovém stupni zkušený Ital Manfred Mölgg. Poprvé do absolutní špičky se prosadil britský specialista Dave Ryding a šestým místem si vyjel suverénně nejlepší výsledek v kariéře.

Obhájce malého křišťálového glóbu Nor Henrik Kristoffersen obětoval závod kvůli sporům s národním svazem o vlastního sponzora.