Štursa skončil na nosítkách, ale postoupil a skákal dál. Body má i Janda

Klingenthal

Jakub Janda obsadil 24. místo v závodu Světového poháru skokanů na lyžích v Klingenthalu a poprvé v sezóně bodoval. Tři body za 28. místo získal také Vojtěch Štursa, ačkoli měl v prvním kole na dojezdu nepříjemný pád. Přestože areál opustil po delším ošetření na nosítkách, v závodě pokračoval a průběžnou 29. příčku ještě o jednu pozici vylepšil.

Vojtěch Štursa při kvalifikaci v Klingenthalu.

Podruhé v sezóně se z vítězství radoval teprve sedmnáctiletý Slovinec Domen Prevc. Jediný v obou kolech pokořil hranici 140 metrů a převzal navíc vedení v seriálu od Severina Freunda z Německa, který skončil až jedenáctý. Na stupně vítězů se s ním dostali Nor Daniel Andre Tande, který byl výkonem 143 metrů autorem nejdelšího skoku dne, a Rakušan Stefan Kraft. Těsně pod pódiem zůstali Poláci Kamil Stoch a Maciej Kot, kteří po prvním kole vedli pořadí.

Někdejší celkový vítěz SP Janda se před týdnem nekvalifikoval ani do jednoho závodu v Ruce, tentokrát si vedl lépe. V prvním kole skočil 128,5 metru a byl 19., ve druhém ještě metr a půl přidal, přesto se propadl.

Jednadvacetiletý Štursa neustál dopad při skoku dlouhém 133,5 metru, ale přes bodové odpočty se udržel na postupové pozici a získal i skalp české jedničky Romana Koudelky. Ačkoli měl podle informací na svazovém webu po pádu vyražený dech a drobné pohmožděniny, překvapivě pak potvrdil start ve druhém kole. Šel na řadu jako první a výkonem 128 metrů si vylepšil maximum v SP, kterým dosud bylo 30. místo z Ruky.

"Mám jen naražené rameno a jsem celý v pohodě. Díky všem za podporu. A jak mi celá aréna po druhém skoku tleskala, že jsem tam vylezl znovu, to bylo něco neskutečného," napsal Štursa na sociálních sítích. "Byl to pro mě perfektní víkend. Měl jsem radost z každého okamžiku, to je pro mě nejdůležitější. Škoda pádu v závodu, ale to je škola života. A dostat se i s pádem do druhého kola je paráda," dodal.

Koudelkovi výkon 125,5 metru stačil jen na nepostupové 36. místo. Lukáš Hlava skončil po stejně dlouhém pokusu 39., o tři příčky za ním se umístil Tomáš Vančura.