Rakušan Schallert by měl vést skokany na lyžích

22. dubna 2006 18:46 - LIBEREC

Rakušan Richard Schallert by se měl stát novým trenérem české reprezentace skokanů na lyžích. Nástupce Slovince Vasji Bajce v sobotu oznámil předseda skokanského úseku Leoš Škoda novinářům během valné hromady v Liberci. Otázkou je, zda Schallert, který by měl teprve podepsat smlouvu, povede i vítěze Světového poháru Jakuba Jandu, který se možná bude připravovat mimo národní tým.

 

PRÁVO/Michaela Říhová

"Máme Schallerta dojednaného, navíc si bere svého fyzioterapeuta. Ideální stav je to udělat na celý olympijský cyklus," řekl Škoda. "Peníze mám slíbené od finanční skupiny, aby to nešlo z rozpočtu úseku," řekl Škoda s tím, že Schallertův plat by měl být nižší než Bajcův a jeho asistentem by se měl stát český kouč. "Chci, aby trenérská rada rozhodla, koho tam dát," uvedl Škoda.

Schallert skončil jako asistent u rakouského národního týmu a se Škodou dojednali spolupráci koncem sezóny. "Chtěli jsme někoho německy mluvícího. Němci i Rakušané už mají zaběhnutý řád," řekl Škoda.

O Jandovi jasno do měsíce

Otázka Jandy v reprezentaci by se měla vyřešit zhruba do měsíce. Problémem je komunikace s úsekem a jednání o reklamních plochách. "Žádné reklamní plochy pro sportovce. Pokud to povolíme, tak netušíme, jak klubům hradit věci a zajistit rozvoj skoku a mládeže republice. Peníze mají být v úseku," řekl manažer úseku Rostislav Jozífek a jeho návrh byl po dlouhých diskusích delegáty hromady schválen.

"Není to jen otázka peněz, ale hlavně o tom, jak komunikace funguje. Když někdo někoho pohřbí, nebo dokáže před vrcholem sezóny skoro odrovnat, tak nevím, jestli se s nimi dá seriózně pracovat," narážel Jandův manažer František Jež na situaci, kdy Bajc šokoval výrokem, že nepojede na olympijské hry. Po nátlaku nakonec do Turína odcestoval.

Jež se nebrání diskusi s vedením úseku a bude se především řídit Jandovými přáními a potřebami. "Bude záležet na Kubovi, co bude schopen skousnout. Byl pod psychickým vydíráním celý rok, že Bajc odejde, a to se nesmí opakovat. V první řadě je na něm, co chce," řekl Jež.

Možným asistentem Jiroutek

Pokud nedojde k dohodě, může se Janda připravovat mimo národní tým. "To Schallert ví. Tak by to bylo, i kdyby se zranil a muselo by se jet dál," řekl Škoda. "Kuba může jet sám dál a potřebuje akorát někoho, kdo mu bude mávat, když to přeženu do extrému," doplnil Jež.

V úvahu přichází třeba varianta, že by Schallertovým asistentem byl David Jiroutek, bývalý reprezentační trenér, který Jandovi pomáhal. "Už jsem s ním o tom mluvil," řekl Škoda. Jež tuto variantu nevyloučil. "Musí tam být český trenér a David Jiroutek by to měl být stoprocentně, když si budou vyhovovat. Jakub si to musí sám urovnat, jestli do toho jde a jestli to je pro něj akceptovatelné," řekl Jež.

Bajc opouští český skok po dvouletém působení. Slovinec za tu dobu dovedl Jandu k stříbrné a bronzové medaili na mistrovství světa v Oberstdorfu 2005, k celkovému triumfu ve Světovém poháru a na Turné čtyř můstků. Na druhé straně chtěl složit svoji funkci krátce před olympiádou v Turíně, na kterou odjel až na poslední chvíli po přemlouvání.

Bajc si nebral servítky

Delegátům valné hromady úseku Bajc zaslal čtyřstránkové hodnocení, v kterém si nebral servítky. "Tolik skokanských analfabetů jako v České republice jsem nepotkal nikde ve své kariéře," zaznělo při čtení jeho dopisu, přeloženého z angličtiny. "Je lehké kritizovat, ale probuďte se, nebo nechte pracovat ty, kteří tomu rozumějí," napsal Bajc.

Bajc vysvětlil i svůj odchod z funkce. "Když jsem přišel, někteří si mysleli, že začnu pít, nebo uteču, jako všichni přede mnou, nebo mě vyhodí. Ale nic se nestalo a musím vás zklamat, skokanští všeználci," uvedl Slovinec. "Jsem otráven ze sobeckých a intrikánských lidí a chudák ten, který přijde na moje místo. Bude to mít těžké."

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.