Strachová byla v Sestriere devátá, slalom ve Val d'Isere ovládl Kristoffersen

Sestriére/Val d´Isere

Lyžařka Šárka Strachová ani ve třetím slalomu sezóny Světového poháru na stupně vítězů nedosáhla, v Sestriére po nepovedeném druhém kole skončila devátá. S velkým náskokem 1,09 sekundy zvítězila Američanka Mikaela Shiffrinová, která zůstává neporažena od loňského února. Nejlepší slalomář minulého ročníku Světového poháru Henrik Kristoffersen z Norska proměnil ve Val d'Isere svůj první start v sezóně v nejtechničtější disciplíně ve vítězství. Obhájce malého glóbu porazil v součtu dvou jízd o 75 setin lídra celkového pořadí SP Marcela Hirschera z Rakouska, třetí skončil Rus Alexander Chorošilov už skoro s dvousekundovou ztrátou.

Šárka Strachová v cíli druhého kola slalomu ve finském Levi.

Kryštofu Krýzlovi se nepovedlo první kolo a byl klasifikován na 48. místě. Na elitní třicítku ztratil po chybě více než deset sekund a nezopakoval 15. příčku z úvodního slalomu sezóny v Levi.

Po prvním kole vedla Shiffrinová jen o 12 setin, ale ve finálové jízdě od začátku náskok navyšovala a byla v ní opět nejrychlejší. Druhé místo obsadila Slovenka Veronika Velez-Zuzulová. Třetí skončila s mankem 1,21 sekundy na vítězku Švýcarka Vendy Holdenerová, která se na pódium posunula z pátého místa po polovině závodu.

"Před druhou jízdou jsem se rozhodla pro jiné lyže. Ale bylo by to dobré i na těch z prvního kola, chtělo to jen lépe jet. Ve druhé jízdě jsem přímo letěla, byl to skvělý pocit," uvedla Shiffrinová, jež zvýšila náskok v čele pořadí SP na 105 bodů před Larou Gutovou. Švýcarská specialistka na rychlostní disciplíny díky 28. místu podruhé v kariéře ve slalomu bodovala.

Strachové se první kolo povedlo, na Shiffrinovou měla na šestém místě manko 53 setin, ale za stupni vítězů zaostávala jen o 23 setin. V druhé jízdě ale už na prvním mezičasu ztrácela více než půl sekundy a v jednodušší spodní rovinaté části už to nedokázala dohnat. V předchozích dvou slalomech v Levi a Killingtonu byla někdejší mistryně světa sedmá.

"Nejsem spokojená s devátým místem, první kolo se mi povedlo o dost lépe. V druhém jsem nahoře nechala moc času, bylo tam několik chyb a nedalo se to dohnat," litovala Strachová. "Závod byl ale úžasný, byla dobrá ledová trať, i když tady bylo docela teplo," uvedla lyžařka, která před 14 lety právě v Sestriere jela svůj první závod SP. Nyní ji čeká večerní slalom v Semmeringu 29. prosince. "Budu pracovat dál, věřím, že se na stupně vítězů mohu dostat, vždy něco chybí," dodala.

Druhá česká lyžařka na startu Martina Dubovská se do druhého kola neprobojovala, na 36. pozici ztratila v prvním kole na Shiffrinovou 3,19 sekundy. K postupu jí chybělo 41 setin. Ve startovní listině původně byla také Kateřina Pauláthová, ale kvůli zranění nenastoupila.

Vítězný Kristoffersenův návrat

Dvaadvacetiletý Kristoffersen kvůli sporům s norským svazem o sponzora listopadový úvodní slalom vynechal a dosud absolvoval jen obří variantu. Už v sobotu ve Francii skončil třetí, stejná pozice mu dnes patřila po první jízdě a nejrychlejším časem druhého kola si dojel pro jedenáctý triumf v kariéře a desátý ve slalomu.

"Moc jsem netušil, jak na tom jsem. A teď je to skutečně velmi hezký pocit. Poslední dva měsíce byly složité, teď doufám, že jsem definitivně zpátky," řekl Kristoffersen.

Po polovině závodu mohl pomýšlet na víkendový double sobotní vítěz Alexis Pinturault, ale domácí lyžař pozici průběžného lídra nezvládl a druhé kolo nedokončil. Hirscher se na stříbrnou pozici vyhoupl ze čtvrtého místa. Sice nenavázal na triumf z Levi, ale zopakoval výsledek ze všech tří dosavadních obřích slalomů.

"Už je to holt tak. Včera mi jeden ujel, teď zase tenhle Henrik. Vždycky se najde někdo, kdo je rychlejší, a já jsem věčně druhý. Budu ale tvrdě dřít a budou to se mnou mít těžké," konstatoval Hirscher. "Po Levi jsem si myslel, že jsem na tom líp, proto jsem tu byl po prvním kole celkem naštvaný. Druhá jízda už nebyla tak špatná, ale Henrik se skvěle vrátil," dodal Rakušan, který vede pořadí SP už s velkým náskokem před Pinturaultem a Kristoffersenem.