Jakš na Tour de Ski bodoval, celkově vedou Nilssonová a Usťugov

Ruský běžec na lyžích Sergej Usťugov ovládl i třetí etapu Tour de Ski a upevnil si vedení v seriálu. Ve finiši skiatlonu na 2x10 kilometrů v Oberstdorfu těsně porazil průběžně druhého Martina Johnsruda Sundbyho, norský obhájce celkového prvenství na něj nyní ztrácí už 29,5 sekundy. Nejlepší z Čechů Martin Jakš bodoval na 27. místě. Skiatlon žen na 2x5 km vyhrála švédská běžkyně Stina Nilssonová a vrátila se do průběžného vedení. Česká reprezentantka Petra Nováková ani dnes nedosáhla na první body v sezóně a skončila na 39. příčce. Kateřina Beroušková byla ještě sedm míst za ní.

Stina Nilssonová ze Švédska při Tour ještě ve Val Müstairu.

Usťugov v závěrečném sprintu v cílové rovince porazil lídra Světového poháru Sundbyho o šest desetin sekundy a jako první v historii vyhrál na Tour tři etapy v řadě. Třetí Švýcar Dario Cologna zaostal ve finiši za Rusem o sekundu, Kanaďan Alex Harvey na čtvrtém místě ztratil 2,7 sekundy a v průběžném pořadí má na třetím místě manko 1:09,3 minuty. Do čtyřsekundového rozdílu se na cílové pásce vešli ještě další dva běžci.

Jakš se v první polovině závodu pohyboval na mezičasech v páté desítce, postupně se ale propracoval do bodované třicítky. Lyže na druhý bruslařský úsek přezouval na 32. místě a svou pozici dokázal v závěru ještě vylepšit. Za vítězem zaostal o 36,8 sekundy a v celkovém pořadí ztrácí na 23. místě 3:30,9 minuty. Petr Knop a Michal Novák doběhli na 47. a 48. místě.

Nilssonová stejně jako Usťugov uspěla ve finiši vedoucí skupinky a zopakovala vítězství ze silvestrovského sprintu ve Val Müstair, kterým Tour odstartovala. Třiadvacetiletá Švédka si připsala šesté vítězství ve Světovém poháru, ale první v distančním závodě.

Těsně druhá skončila o dvě desetiny sekundy Američanka Jessica Digginsová, třetí byla vedoucí žena SP Heidi Wengová z Norska. Tour vede Nilssonová před Wengovou o čtyři sekundy, další Norka Ingvild Flugstad Östbergová klesla z první příčky na třetí.

Česká naděje Nováková šla do závodu z 35. místa průběžného pořadí. V úvodních pěti kilometrech klasickou technikou se pohybovala v závěru bodované třicítky, ale v bruslařské části z ní vypadla. Na Nilssonovou ztratila Nováková více než minutu a půl a celkově jí patří 38. pozice.

Ve středu čekají běžce v Oberstdorfu stíhací závody. Ženy odstartují na desetikilometrovou trať v 11:30, muži vyrazí na patnáctikilometrový běh ve 12:45.