Mistrem světa se na velkém můstku stal Rakušan Kraft, Češi neuspěli

Rakouský skokan na lyžích Stefan Kraft se stal v Lahti mistrem světa i na velkém můstku. Z trojice českých reprezentantů v závodu byl nejlepší letošní juniorský světový šampion ze středního můstku Viktor Polášek, který obsadil 25. místo. Jakub Janda skončil o tři místa za ním. Tomáš Vančura nepostoupil z 1. kola a byl dvaačtyřicátý.

Rakouský skokan na lyžích Stefan Kraft se stal mistrem světa i na velkém můstku.

Kraft zopakoval sobotní triumf na středním můstku. Na druhém místě opět skončil Němec Andreas Wellinger a bronz vybojoval Polák Piotr Žyla.

Kraft nepředvedl ani v jednom kole nejdelší skok. Oba jeho pokusy měřily 127,5 metru, ale pokaždé dostal nejvyšší bodové hodnocení za styl. Celkově vyhrál ziskem 279,3 bodu a Wellingera porazil o 1,3 bodu. Žyla se k bronzu odrazil z šestého místa po prvním kole, a to díky nejdelšímu skoku dne dlouhému 131 metrů.

"To je ztřeštěné, bláznivé," radoval se jen 166 centimetrů vysoký skokan, který má rovněž stříbro ze soutěže smíšených družstev v Lahti. "Byl jsem uvolněnější než na středním můstku, ale věděl jsem, že musím skočit skvěle. Pak jsem viděl, že jsem dopadl na zelenou čáru a doufal jsem v dobré body. A to vyšlo."

Získat oba individuální tituly na jednom šampionátu dokázalo jen pět skokanů v historii. Před Kraftem se to naposledy povedlo Polákovi Adamu Malyszovi v roce 2003.

O šest desetin bodu unikla medaile Noru Andreasi Stjernenovi, který figuroval po 1. kole na třetí příčce. Až sedmý skončil vedoucí muž Světového poháru Polák Kamil Stoch.

Polášek skočil v 1. kole 116 metrů a se 114 body se dělil o 24. místo s Rusem Denisem Kornilovem. Druhým pokusem zvládl o půl metru méně a mírně si pohoršil. Po 1. kole byl z Čechů nejlepší Janda, který skočil 118,5 metru a byl dvaadvacátý. Bronzový medailista z velkého můstku na MS v Oberstdorfu 2005 ale ve druhém kole dopadl jen na 111 metrů, což znamenalo pokles na 28. místo.

Vančurovi výkon 104,5 metru na postup do druhého kola nestačil. Roman Koudelka do závodu nepostoupil ze středeční kvalifikace.