Italský lyžař Fill obhájil v SP křišťálový glóbus za sjezd, mezi ženami triumfovala Štuhecová

Aspen

Italský lyžař Peter Fill obhájil ve Světovém poháru malý křišťálový glóbus za sjezd. Ve finále v Aspenu dnes obsadil druhé místo a v konečném pořadí předstihl Kjetila Jansruda. Nor, který před závěrečným závodem vedl o 33 bodů, dnes skončil jedenáctý. Mezi ženami vyhrála finálový sjezd Slovinka Ilka Štuhecová a ovládla i konečné hodnocení disciplíny. Šestadvacetiletá závodnice z Mariboru získala druhý malý křišťálový glóbus v sezóně, už dříve slavila triumf v kombinaci.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Peter Fill z Itálie si v Aspenu zajistil malý křišťálový glóbus za sjezdVideo: sntv

Ilka Štuhecová vybojovala další malý glóbus, Vonnova v cíli upadla

Fill a Jansrud byli před finále už jedinými dvěma sjezdaři, kteří o trofej bojovali. Oba mohli hodnocení disciplíny vyhrát podruhé v kariéře. Čtyřiatřicetiletý Ital nakonec prohrál v Aspenu jen s krajanem Dominikem Parisem, který byl rychlejší o osm setin sekundy. Jansrud, vítěz sjezdařského hodnocení z roku 2105, za Parisem zaostal o 54 setin a na jedenáctém místě výrazně bodově ztratil.

"Doufal jsem, že to bude stačit. Teď jsem nesmírně šťastný, je to úžasné," radoval se Fill, jenž malý křišťálový glóbus získal se ziskem 454 bodů, přestože v této sezoně nevyhrál ani jeden sjezd.

"Není snadné vyhrát závod. Když je ale člověk stabilně v popředí, tak to taky není špatné. Na glóbus už jsem nemyslel a nakonec to ještě vyšlo," dodal Ital, který stanul v osmi závodech pětkrát na stupních vítězů, čtyřikrát byl druhý a jednou třetí.

Jansrud v konečném pořadí disciplíny prohrál o 23 bodů, ačkoliv dva sjezdy v sezoně vyhrál. Fill ale bodoval ve všech závodech a jeho nejhorším umístěním bylo 18. místo. Jansrud byl na stupních vítězů čtyřikrát, jenže v Kitzbühelu skončil až na 36. pozici.

Suverenní Slovinka

Štuhecová měla před finále pohodlný náskok 97 bodů před Sofií Goggiaovou a svoji suverenitu potvrdila čtvrtým vítězstvím v sezóně. Jedinou rivalku v boji o titul porazila na trati o více než sekundu, Italka nakonec obsadila třetí místo. Na druhou příčku se v Coloradu probojovala domácí Lindsey Vonnová, jež za vítězkou zaostala o 66 setin.

Štuhecová navíc může sbírku trofejí v Aspenu ještě rozšířit, ve čtvrtek bude hájit vedení v hodnocení superobřího slalomu. V průběžném pořadí má náskok 15 bodů před Tinou Weiratherovou z Lichtenštejnska.