Janda řeší v úvodu letní GP potíže s kombinézou

Třinácté místo vybojoval český skokan na lyžích Roman Koudelka při své premiéře mezi světovou elitou v nedělním závodu letní Grand Prix v německém Hinterzartenu. Úřadující letní šampion a vítěz zimního Světového poháru Jakub Janda skončil na úvod až čtyřiatřicátý a stěžoval si na špatnou kombinézu.

Jakub Janda

Z vítězství se radoval domácí Georg Späth, který předvedl skoky dlouhé 107,5 a 103 metrů. Další dvě místa na stupních vítězů obsadili Rakušané Andreas Kofler a šestnáctiletý Georg Schlierenzauer.

Jandovi vstup do nové sezóny nevyšel, když skočil 95 metrů a nedostal se do druhého kola. "Dopadlo to špatně. Skok to nebyl nejlepší, ale mám totálně špatnou kombinézu," řekl Janda ČTK. Cestou do Německa si vyzvedl novou, ale ta se prý nenafukuje, jak má. "Je totálně mrtvá. Jenom letím vzduchem, padám a nemám vůbec pocit, že by mě mohlo něco nést," stěžoval si osmadvacetiletý skokan z Frenštátu.

Janda musí čekat, až mu od výrobce pošlou novou kombinézu. To ovšem ještě nebude v úterý, kdy seriál pokračuje ve Val di Fiemme, ale až Einsiedelnu. Tréninkovou kombinézu má dobrou, ale v té nesmí závodit a půjčit si jinou od nikoho také nemůže. "Všechno musí přesně pasovat, aby mě nediskvalifikovali," řekl Janda, který měl aspoň trochu radost z nových lyží. "Je to dobré, uvnitř je nová technologie," řekl.

Sedmnáctiletý Koudelka skočil 100 a 99,5 metru a prošel jako jediný z českého kvarteta do druhého kola. Antonína Hájka dělilo od postupu mezi třicítku nejlepších na 31. místě 7,5 bodu. Jan Matura obsadil 43. místo.

Seriál letní Grand Prix pokračuje v úterý závodem jednotlivců na velkém můstku v italském Val di Fiemme.

Letní GP skokanů na lyžích - Hinterzarten (Něm.)
1. Späth (Něm.) 275,0 (107,5+103), 2. Kofler 270,5 (108+100,5), 3. Schlierenzauer (oba Rak.) 258,5 (102,5+102), 4. Ammann (Švýc.) 258,0 (103, 5+101,5), 5. Olli (Fin.) 257,0 (103+100), 6. Malysz (Pol.) 256,0 (101,5+101), ...13. Koudelka 247,0 (100+99,5), 31. Hájek 116,5 (96), 34. Janda 114,0 (95), 43. Matura (všichni ČR) 107,0 (92,5).