Rubriky:

Lyže a snowboard

Akrobatický skokan Valenta by rád vyhrál SP

7. srpna 2006 15:14 - PRAHA

Konečně vyhrát Světový pohár. To je cíl, se kterým do nové sezóny vstupuje český akrobatický skokan na lyžích Aleš Valenta. Olympijský vítěz ze Salt Lake City zatím skončil nejlépe v roce 2002 třetí. V následujících čtyřech sezonách se mu již tento celkový výsledek nepodařilo vylepšit. Věří však, že v nadcházející poolympijské sezóně se mu podaří vystoupit na nejvyšší stupínek.

 

archiv Aleše Valenty

"Loni jsem kvůli různým bolístkám nemohl moc skákat. Teď doufám, že ostatní budou brát nadcházející sezónu jako odpočinkovou, abych mohl Světový pohár konečně vyhrát," řekl Valenta na pondělní tiskové konferenci v Praze.

Jeho odhodlání zvyšuje i fakt, že se konečně cítí stoprocentně zdravotně v pořádku. "Zraněné koleno se mi podařilo vyléčit, navíc bez operačního zákroku, což je dobře," oddechl si třiatřicetiletý reprezentant.

První "sněhové" závody by měly Valentu čekat na přelomu srpna a září, kdy by měl být Světový pohár zahájen v Austrálii. "Momentálně to ale vypadá tak, že se tam skákat nebude. Není tam totiž sníh," uvedl Valenta, podle kterého by mělo rozhodnutí o případném odvolání závodů padnout v nejbližší době. "Kdyby ale nebyly, docela bych to uvítal. Je to celkem daleko," řekl závodník pražské Dukly.

Nový skok nechystá

Přestože chce celý seriál vyhrát, nechystá žádný nový skok. "Skáču ty nejtěžší skoky na světě, takže nic nového nepřipravuji. Spíše piluji stávající skoky. To je moje strategie na léto," prozradil Valenta, jenž tak zřejmě bude opět spoléhat na trojná salta s pěti vruty. Jako jeden z mála akrobatických skokanů má ve svém rejstříku hned dvě verze tohoto skoku.

První závodní prověrka na novou sezonu čeká rodáka ze Šumperku již v sobotu. V jeho Acrobat parku ve Štítech se totiž uskuteční klání letního Světového poháru ve skocích do vody. A Valenta bude útočit na třetí vítězství za sebou. "Rád bych to dokázal. Natrénováno mám, cítím se dobře. Uvidíme ale, jak na tom budou ostatní," dodal Valenta.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard