Nováková v Toblachu bodovala. Muži zcela propadli

Toblach

Běžkyně na lyžích Petra Nováková obsadila 27. místo ve volné desítce Světového poháru v Toblachu a podruhé v sezoně bodovala. Vítězná Švédka Charlotte Kallaová si upevnila vedení v seriálu, mužský závod na 15 km vyhrál Nor Simen Hegstad Krüger a slavil premiérový triumf v kariéře. Jeho krajan Johannes Hösflot Klaebo byl až desátý, ale i přes první porážku v sezóně udržel celkové vedení.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Norský běžec na lyžích Simen Hegstad Krüger slavil v Toblachu premiérový triumfVideo: sntv

SP Toblach - Švédka Charlotte Kallaová vyhrála na 10 km

Nejlepší z Čechů Aleš Razým obsadil v letošní premiéře v SP 58. místo s více než dvouminutovou ztrátou. O sekundu za ním se umístil Petr Knop a až v osmé desítce dokončil závod Adam Fellner (72.). Na body nedosáhly ani zbylé dvě české reprezentantky - Kateřina Beroušková skončila na 56. místě a Petra Hynčicová na 68. pozici.

Nováková byla před týdnem na stejné trati v Davosu třináctá. V Toblachu se v polovině závodu držela čtrnáctá se ztrátou necelé půlminuty na čelo. Ve druhé části ale ztratila, klesla na 27. místo a za vítězkou zaostala o minutu a 27 vteřin.

"Hned po startu jsem se snažila připojit k Rakušance Terese Stadloberové, ale její tempo mi vůbec nevyhovovalo. Po prvním kole jsem byla hodně unavená," uvedla Nováková na svazovém webu. "Nějak jsem to dobojovala do cíle, i tak jsem ale s výsledkem spokojená. Je to můj druhý distanční závod opět na bodech, což je super. Jsem ráda, že jsem se vrátila do Top 30," dodala běžkyně, jež v celkovém hodnocení SP obhajuje 25. místo. Před nedělní stíhačkou klasicky je dvaačtyřicátá.

Za Kallaovou se seřadilo pět norských běžkyň. Druhá skončila s odstupem 5,8 sekundy Ragnhild Hagaová, třetí Heidi Wengová, následovaly Astrid Jacobsenová, Marit Björgenová a šestá byla Ingvild Flugstad Östbergová.

Čtyřiadvacetiletý Krüger teprve podruhé v životě vybojoval pódiové umístění, právě v Toblachu byl letos v lednu třetí na volné desítce. Tentokrát v Itálii vystoupil ze stínu hvězdného krajana Klaeba, který přišel o neporazitelnost v sezoně. Suverénní lídr SP triumfoval v šesti předchozích závodech, do kterých nastoupil.

Před týdnem Klaebovy absence na volné patnáctce v Davosu využil k vítězství Maurice Manificat a v Toblachu na to francouzský reprezentant navázal druhým místem s desetisekundovou ztrátou na Krügera. Těsně třetí čas zaběhl Brit Andrew Musgrave.